علائم و درمان دیابت در دوران بارداری | مجله هفتگی

ناشر : دانلود موزیک ویدیو

علائم و درمان دیابت در دوران بارداری | مجله هفتگی


دیابت دوران بارداری برای اولین بار در طول دوران بارداری شناسایی داده می شود. هنظیر دیابت گونه ۱ و دیابت گونه ۲، دیابت دوران بارداری نیز سبب تغییر در میزان قند خون می شود و آن را بالاتر می برد.

وقتی که ماده خوراکی می خورید، سیستم گوارش شما زیادترِ خوراکی های موجود را به قندی تبدیل می کند که گلوکز نام دارد.

گلوکز وارد جریان خون شما می شود و سلول ها می توانند از آن به عنوان سوخت مصرف کنند. به یاری انسولین، عضلات، چربی ها و دیگر سلول های جسم گلوکز را از خون جذب می کنند. اما اگر جسم انسولین به اندازه تولید نکند یا اگر سلول ها در بازتاب و جواب به آن گرفتار مسئله باشند، گلوکز اضافی در خون باقی می ماند و به جای حرکت به سمت سلول ها و تبدیل به انرژی، در خون جمع شدننمایان می کند.

وقتی که باردار هستید، جسم شما به طور طبیعی به انسولین مقاوم تر می شود و به همین خاطر برای غذا بچه گلوکز زیادتری در دسترس قرار می گیرد. برای زیادتر مادران، این موضوع مسئله بزرگی نیست.

وقتی که بچه شما به انسولین اضافی برای پردازش گلوکز اصافی در خون احتیاج دارد، پانکراس نیز انسولین زیادتری ترشح می کند. اما اگر پانکراس نتواند با زیاد شدن تقاضای موجود برای انسولین در طول دوران بارداری کنار بیاید، میزان قند خون زیاد شدن نمایان می کند زیرا سلول ها از گلوکز مصرف نمی کنند. همین امر منجر به ایجاد تقویتی می شود که به آن دیابت دوران بارداری می گویند.

دیابت دوران بارداری بایست به شتاب شناسایی داده شده و معالجه گردد زیرا قادراست مسائلی را برای مادر و بچه به وجود آورد.

بر خلاف دیگر گونه های دیابت، دیابت گونه بارداری همیشگی نیست. بعد از تولد نوزاد، میزان قند خون نیز به وضعیت طبیعی باز می گردد. با اینحال دارا بودن دیابت دوران بارداری قادراست سبب پیشرفت دیابت در آینده شود.

زیاد شدن وزن و بارداری:

بایست در مورد وزنمناسب و میزان وزنی که می توان در طول بارداری اضافه کرد اطلاعاتی داشته باشید. برای اینکار کافیست با دکتر خود مشورت نمایید.

من دربرابر پیشرفت دیابت بارداری هستم؟

هر شخصی امکان پذیر است در طول دوران بارداری خود به این مریضی مبتلا شود. تمام خانم ها نیز چنین تقویتی را پیشرفت نمی دهند. محدوده ۵ الی ۱۰ درصد خانم ها باردار به دیابت دوران بارداری مبتلا می شوند. اگر تقویت زیر را داشته باشید امکان پذیر است زیادتر از دیگرین دربرابر پیشرفت چنین مریضی باشید:

 • ۲۵ ساله یا بالاتر از آن هستید
 • خویشاوند نزدیکی دارید که دیابت دارد
 • اضافه وزن دارید. BMI شما ۳۰ یا بالاتر از آن است
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک دارید
 • تقویت دکتری دارید که بروز دیابت را محتمل تر می کند( به عنوان مثال عدم تحمل گلوکز)
 • داروهای ویژهی همانند glucocorticoid ( برای اسم یا مریضی خودایمنی) مسدودکننده های بتا( برای فشار خون بالا یا ضربان قلب سریع) یا داروهای وابسته با مسائل روانی استفاده می نمایید.
 • قبلا دیابت دوران بارداری داشته اید
 • قبلا بچه بزرگی داشته اید

متاسفانه هیچ روشی وجود ندارد که تضمین کند شما به دیابت بارداری مبتلا نمی شوید. اما برای کم شدن ریسک دچار به این تقویت، می توان نکاتی را رعایت کرد. دارا بودن روش زندگی سالم، میل کردن رژیم خوراکیمناسب و تمرینات ورزشی منظم قادراست ریسک پیشرفت چنین تقویتی را کمتر کند.

نشانه ها دیابت دوران بارداری

زیادتر زنانیی که با این تقویت شناسایی داده می شوند هیچ علامت ای ندارند. به همین خاطر است که دکتر تلاش می کند تست های غربالگری را بین هفته ۲۴ و۲۸ بارداری تجویز کند.

اگر عاملهای ریسک را برای دیابت بارداری دارید، دکتر امکان پذیر است انجام تست را در مرحله های اولیه پیشنهاد کند.زیادتر زنانیی که دیابت بارداری دارند بعد از این تست ها متوجه موضوع می شوند. شایع ترین تست برای دیابت بارداری، تست غربالگری گلوکز غذا است.

این تست نحوه تولید انسولین در جسم را می سنجد. روزی که قرار است تست را انجام دهید، دکتر یک مایع شیرین برای آشامیدن می دهد. بعد از یک ساعت، آزمایش خون گرفته می شود تا میزان گلوکز مورد تحقیق قرار گیرد. اگر آزمایش ها نشان دهد که میزان قند خون شما بالاست، بایست تست زیاد تری که به آن تست تحمل گلوکز می گویند داشته باشید.

برای این تست، بایست قبل از میل کردن مایع شیرین ناشتا باشید. تست خون به صورت ناشتا گرفته می شود و بعد از یک یا دو ساعت مجدد آزمایش خون انجام می شود. اگر نتایج این دو ازمایش نشان دهنده قند خون بالا باشد شما به دیابت بارداری مبتلا هستید.

هر دوی این تست ها برای شما و کودکتان امن و بی ریسک است و پیامد جانبی بیشتری ندارد. اما آشامیدن مایع امکان پذیر است بیشتر خوشایند نباشد زیرا مزه مناسبی ندارد.

معالجه دیابت بارداری چه چیزی است؟

زیادتر زنان می توانند با دنبال کردن برنامه ورزشی و دارا بودن رژیم خوراکی سالم ومناسب که مبتنی بر غلات سبوس دار، پروتئین بدون چربی، سبزیجات و دیگر خوراکی های سالم است دیابت خود را کنترل کنند. با اینحال محدوده ۱۵ درصد خانم های که دیابت بارداری دارند برایمناسب کردن میزان قند خون خود بایست دارو استفاده کنند. تزریق انسولین یکی از شایع ترین معالجه های موجود برای این گونه دیابت است.

اگر به انسولین احتیاج دارید، می توانید بر اساس دید دکتر روی سه بار تزریق نمایید. مانیتور کردن میزان قند خون قسمت باارزشی از برنامه معالجه ای است. دکتر به شما یاری می کند نحوه کار با دستگاه های سنجش قند خون را یاد بگیرید و از آن در منزل مصرف نمایید.

زیادتر زنان این فرایند را ناآسان کننده می دانند و به دید آن ها سنجش قند خون بدترین قسمت از فرایند معالجه دیابت بارداری است.

دیابت بارداری چگونه بر روی بارداری تاثیر می گذارد؟

زیادتر زنانی مبتلا به دیابت بارداری می توانند میزان گلوکز خون خود را مورد مراقبت و نگهداری داشته باشند و بارداری سالمی را بگذرانند. اما دارا بودن دیابت بارداری قادراست شما و کودکتان را دربرابر پیامد ویژهی قرار دهد. امکان پذیر است در این تقویت درد زایمان زودرس را تجربه نمایید.

بچه های که زودتر از موعد مقرر به دنیا می آیند مسائل تندرستی بیشتری خواهند داشت و امکان پذیر است بعد از تولد به مواظبت های زیادتری احتیاج داشته باشند. همینطور امکان پذیر است فشار خون بالا رود یا تقویتی به نام پره اکلامپسی رخ دهد. این تقویت سبب ایجاد درد زایمان زودرس می شود و قادراست مسائلی را برای شخص و بچه ایجاد کند.

بچه های که مادران آن ها دیابت بارداری دارد بزرگ تر از حد متداول هستند. امکان پذیر است بچه شما بعد از تولد قند خون پایینی داشته باشد و مسائلی در نفس کشیدن نمایان کند.

چگونه می توان با وجود دیابت بارداری، بارداری سالمی داشت؟

باارزش ترین چیزی که برای بارداری سالم می توانید انجام دهید دنبال کردن برنامه معالجه ای پیشنهاد شده توسط دکتر است. این کار در برگیرنده پایبندی به برنامه خوراکی، مانیتور کردن میزان قند خون، انجام تمرینات منظم ورزشی و ملاقات های منظم با دکتر است.

اگرچه شناسایی دیابت بارداری امکان پذیر است سبب نگرانی شما شود اما به یاری معالجه و مدیریت خوب می توان بارداری سالم و بی ریسکی داشت. امکان پذیر است در ابتدا مدیریت بارداری اندکی سخت باشد.. در چنین تقویتی احتمال دارد احساس نا دلگرمیی نمایید.

همینطور امکان پذیر است انگیزه به اندازه برای انجام تمرینات ورزشی را نداشته باشید. اما بایست بدانید که در این تقویت تنها نیستید. با تغییر روش زندگی و مواد خوراکی که می خورید قادراست به خود و کودکتان اقبال زندگی سالم را بدهید.

حتی وقتی که احساس کردید پایبندی به برنامه معالجه ای برایتان سخت است بایست تمام تلاش خود را به کار گیرید. دکتر قادراست پیشنهاد هایی را ارائه کند.

اگر دیابت بارداری داشته باشم چه وقتی بایست با دکتر خود ارتباط بگیرم؟

اگر دیابت بارداری دارید بایست به طور مکرر دکتر خود را ملاقات نمایید. اما اگر احساس مناسبی در بین این قرار ملاقات ها نداشتید یا متوجه علامت های غیر عادی شدید بلافاصله با دکتر ارتباط بگیرید.

این علامت ها امکان پذیر است نشان دهنده میزان قند خون بالا باشد:

 • احساس تشنگی بیشتر
 • ادرار مکرر
 • احساس خستگی بیشتر
 • احساس وضعیت تهوع
 • تاری دید

دکتر امکان پذیر است معاینات یا آزمایش های زیادتری را انجام دهد تا مطمئن شود تمام چیز به مناسبی به پیش می رود. اگر مسئلهی در مورد قند خون خود داشتید حتما به دکتر رجوع نمایید.