خواص گیاه مریم گلی - 6 خاصیت درمانی مریم گلی | مجله هفتگی

ناشر : دانلود موزیک ویدیو

خواص گیاه مریم گلی - 6 خاصیت درمانی مریم گلی | مجله هفتگی


برای خیلیی از آمریکایی ها، عطر مریم گلی پخته شده خاطراتی از نوبت های تعطیلات (تمام چیز از شکرگزاری، کریسمس، بوقلمون سرخ ‌شده، مرغ‌ های پخته ‌شده و..) را تداعی می کند.

مدت بیشتری است که زیادتر از عطر و مزه ویژه این گیاه دوست داشتنی مصرف می شود. قرن هاست که مریم گلی یکی از دوست داشتنی ترین مواد تشکیل دهنده داروهای گیاهی در سراسر جهان بوده است. از جمله خاصیت ها این گیاه می توان به خوب شدن حافظه، جنگیدن با چاقی ومناسب کردن کلسترول ذکر کرد. اما تمام چیز به همین جا ختم نمی شود.

در این مقاله نگاهی دقیق تر به این گیاه شگفت انگیز و مزایای مفید آن داریم، با ما همراه باشید.

مریم گلی

خاصیت ها تندرستی مریم گلی جملهند از:

 1. یاری به معالجه نشانه ها آلزایمر
 2. معالجه نشانه ها دیابت
 3. تعادل کلسترول
 4. مقاومت با چاقی
 5. معالجه نشانه ها یائسگی
 6. فعالیت ضد اسهال

با ما همراه باشید تا خاصیت ها مریم گلی را میزانی با توضیحات زیادتر بیان کنیم:

 1. در جهت یاری به نشانه ها آلزایمر اثربخش است.

طب سنتی مدت ‌ها مریم گلی متداولی ( salvia officinalis )، مریم گلی اسپانیایی ( salvia lavandulaefolia ) و مریم گلی چینی ( salvia miltiorrhiza ) را برای معالجه آشفتگیات ذهنی و روانی و از دست رفتن حافظه مربوط به مریضی ‌هایی مثل مریضی آلزایمر پیشنهاد کرده‌ است.

 1. نشانه ها دیابت را معالجه می کند.

توانایی مریم گلی در کم شدن میزان گلوکز در مطالعات حیوانی به اثبات رسیده‌ است. به عنوان مثال، پژوهشگران در پرتغال این مورد را روی موش ها آزمایش کردند. آن‌ ها به این نتیجه رسیدند که “اثرات مریم گلی بر مقدار گلوکز در حیوانات و تاثیرات جانبی آن بر موش نشان می ‌دهد که این گیاه می ‌تواند به عنوان یک مکمل خوراکی توسط کم شدن گلوکز در پیشگیری از دیابت گونه ۲ سودمند باشد.”

 1. تعادل کلسترول را حفظ می کند.

یک مطالعه آزمایشی که در مجله بین ‌المللی علوم ملکولی به چاپ رسید، خاصیت ها عصاره مریم گلی را در شش داوطلب زن سالم ۴۰ تا ۵۵ ساله ارزیابی کرد.

به طور ویژه، پژوهشگران به مرتب کردن قند خون، لیپید و کلسترول نگاه کردند. آن‌ ها گرفتنند که بعد از چهار هفته استفاده این گیاه شگفت انگیز، تغییراتی نظیر خوب شدن در پروفایل لیپید، پلاسمای کم کلسترول و میزان کلسترول کلی و همینطور میزان کلسترول HDL به وجود آمده است.

 1. مقاومت با چاقی

زیاد شدن وزن و چاقی دراثر تعدادی از پیامد بهداشتی، از جمله دیابت گونه ۲ و فشار خون بالا است.

پژوهشگران به عنوان جانشین‌ های طبیعی برای روش‌ های کم شدن وزن، عصاره methanolic که از برگ های مریم گلی به دست می آید را مورد مطالعه قرار دادند.

آزمایش‌ های بر پایه حیوانات نشان می ‌دهند که عصاره methanolic جذب چربی در پانکراس را مهار می‌ کند و منجر به کم شدن وزن کلی جسم در موش ‌هایی که یک رژیم خوراکی با چربی بالا دارند، می شود. این یافته ها قادراست راه را برای معالجه های جانشین طبیعی دیگری برای چاقی باز کنند.

 1. نشانه ها یائسگی را معالجه می کند.

از جمله نشانه ها یائسگی می توان به گرگرفتگی، بی خوابی، سرگیجه، سردرد، عرق شبانه و گلودرد گاه به گاه ذکر کرد. این نشانه ها دراثر عدم تعادل هورمونی، یعنی کم شدن مقدار استروژن است.

 1. فعالیت ضد اسهال

مطالعه‌ای که توسط پژوهشگران در هند انجام شد به دنبال درک ارتباط مریم گلی و اثرات ضد اسهالی بود. اطلاعات به‌ دست ‌آمده از این آزمایش حاکی از آن است که عصاره پربار از برگ ‌های مریم گلی حرکت شکم را مهار کرده و فعالیت اسپاسمی را از بین می‌ برد. این مطالعه از مصرف دکتری از مریم ‌گلی برای معالجه نه تنها اسهال، بلکه درد شکمی نیز پشتیبانی کرده‌ است.