علت خشکی و سوزش چشم چیست؟ 7 دلیل اصلی چشم های خشک | مجله هفتگی

ناشر : دانلود موزیک ویدیو

علت خشکی و سوزش چشم چیست؟ 7 دلیل اصلی چشم های خشک | مجله هفتگی


آیا مدام چشم هایتان را می مالید و احساس سوزش می نمایید؟ امکان پذیر است علت این سوزش و خارش، خشکی چشم باشد، در این مطلب قصد داریم کارهایی که بایست در این زمینه انجام دهید را بیان کنیم با ما همراه باشید.


چه چیزهایی سبب خشکی چشم می شود؟

اگر چشم شما به خارش افتاده و یا پف‌ کرده و ملتهب شده است، می ‌تواند مربوط به مورد سندروم خشکی چشم باشد، که وقتی که برای حفظ عملکرد نرمال، اشک به اندازه در چشم‌ های شما وجود ندارد، اتفاق می‌ افتد. خشکی چشم موضوعی واقعا ناآسان کننده است که دیدن مستقیم را سخت کند.

خشکی چشم قادراست علت ها مختلفی داشته باشد و فقط صرف فقدان اشک اتفاق نمی افتد. کریستین مورا، یک کارشناس اپتومتری در نیویورک می گوید:

کم شدن تولید اشک، تبخیر بیش از اندازه اشک، مقدار کم شدن پلک زدن، مسدود شدن غدد لنفاوی حاشیه چشم، سالخوردگی، مریضی های بدنی، داروهایی که سبب کم شدن رطوبت میزان چشم می شوند، از جمله علت های هستند که می توانند خشکی چشم را به دنبال داشته باشند.

خشکی چشم دقیقا چه احساسی دارد؟ پزشک مورا می‌ گوید: “اگر چشم هایتان گرفتار خشکی شده باشد، امکان پذیر است متوجه سوزش و انقباض بیش از اندازه، خارش اضافی به همراه قرمزی و التهاب، خارش خفیف، تاری نظر و سنگینی پلک ها شوید”.

پزشک مورا معتقد است “اگر خشکی چشم معالجه نشود، این نشانه ها به تدریج زیادتر شده و یا حتی امکان پذیر است به از دست دادن همیشگی بینایی منجر شود.”

خبر مناسب این که شما می توانید به راحتی دلیل خشکی چشم هایتان را شناسایی کرده و با رجوع به دکتر و با چند روش جامع و آغاز معالجه تسکین نمایان نمایید.

در این مطلب هفت علت خشکی چشم و شیوه هایی برای یاری به شما مطرح شده است.


 • تقویت محیطی:

 • پزشک مورا معتقد است اگر شما در یک محیط شلوغ و شهری زندگی می نمایید، امکان پذیر است زیادتر دربرابر آلودگی و فاکتور های محیطی باشید که این امر قادراست چشم شما را برانگیختن کرده و سبب خشکی چشم هایتان شود. همینطور آلودگی قادراست پوست و موی شما را تحت اثر قرار دهد.

  راه‌ حل: خوشبختانه، چند راه برای پیشگیری از خشکی چشم ایجاد شده توسط محرک ‌های محیطی وجود دارد. مصرف مرطوب کننده محیط اثری اثربخش بر خشکی چشم دارد.

  پزشک مورا می گوید: “من دوست دارم اسانس اسطوخودوس یا لیمو را به پخشگر محل کارم اضافه کنم، با این شیوه رطوبت محیط زیاد شدن یافته و از خشکی چشم هایم پیشگیری می شود.” همینطور معتقد است برای فضای بیرون نیز عینکهای آفتابی که اطراف صورت را پوشش می دهند گزینه خیلی مناسبی برای مهار باد هستند.

  همینطور بخوانید: چگونه چشم های خود را قوی کنیم؟

 • لنزهای چشمی

 • لنزهای تماسی چشم ریسک دچار به خشکی چشم را زیاد شدن می دهند و قادراست خشکی بیشتری را در میزان چشم شما ایجاد کند. آن ها مقدار اکسیژن چشم را کم شدن داده و همینطور بر تولید اشک برای مرطوب ماندن در طول روز تکیه می کنند.

  او توضیح می دهد:‌ “اگر تولید اشک کم شدن یابد ، لنزتماسی خشک شده و سبب زیاد شدن علامت های خشکی چشم می شود.”

  روش: تا حد امحل مصرف لنزهای تماسی چشمی را کم شدن دهید، هرگز با این لنزها نخوابید و یا به شنا نروید. مصرف محلول تمیز کننده آب اکسیژنه نیز روش خوبی است. در مورد خشکی چشم هایتان با دکتر کارشناس چشم صحبت نمایید تا او شما را در جهت درست هدایت کند.

  همینطور بخوانید: دانستنی های لنز چشم

 • رژیم خوراکی

 • رژیم خوراکی بد نه تنها جسم شما را تحت اثر قرار می دهد بلکه قادراست به خشکی چشم نیز منجر شود. پزشک مورا می گوید: “خوراکی های فرآوری شده با محتوای نمک بیشتر و آشامیدنی های الکلی منجر به کم آبی جسم می شود و قادراست به طور چشمگیری سبب خشکی چشم شود.”

  آیا تا به حال احساس تاری نظر شدید را تجربه کرده اید؟ این احساس دراثر کم آبی جسم بوده و به دنبال کم آب شدن جسم اتفاق می افتد. افزون بر این رژیم خوراکی با میزان پایینی از اسیدهای چرب امگا ۳ نیز یکی از فاکتور های ریسک است، چرا که امگا ۳ به کم شدن التهاب جسم و مخصوصا چشم ها یاری می کند.

  پزشک مورا می گوید:”شما احتیاج دارید تا در رژیم خوراکی تان بین امگا ۳ و امگا ۶ تعادل برقرار نمایید، چرا که امگا ۳ به کم شدن تورم یاری می کند در حالی که اسیدهای چرب امگا ۶ نیز می توانند در جهت یاری به تورم اثربخش باشند.”

  بیشتر مردم به دلیل استفاده خوراکی های ناسالم بین این دو تعادل برقرار نمی کنند و در خیلیی از مردم میزان اسیدهای امگا ۶ خیلی زیادتر از امگا ۳ می باشد. فقدان امگا ۳ جسم نه تنها سبب التهاب چشم، بلکه کل جسم می شود.

  روش: پزشک مورا می گوید:‌ “با استفاده ماهی قزل آلا، گردو، بذر کتان و دیگر منابع امگا ۳، مقدار امگا ۳ جسم تان را زیاد شدن دهید. همینطورتلاش نمایید استفاده الکل و خوراکی های کم اهمیت و پرنمک نظیر چیپس سیب زمینی را به حداقل برسانید.

  همینطور بخوانید: خوراکی های سودمند برای چشم
 • هورمون ها

 • پزشک مورا می گوید که نوسانات هورمونی، به ویژه آنانیی که در رابطه با قرص های ضد بارداری و حاملگی هستند، می توانند سبب کم شدن تولید اشک شود. یکی از علت ها خشکی چشم در زنانی جوان استفاده قرص های ضد بارداری است.

  پزشک مورا معتقد است که با مسن تر شدن مردم سندروم خشکی چشم نیز رو به زیاد شدن است، پیری سبب کم شدن تولید اشک می شود، به همین علت است که سندرم خشک چشم در مردم بالای ۵۰ سال شایع است. او همینطور می افزاید: خانم ها یائسه نیز به علت نوسانات شدید هورمونی زیادتر دربرابر دچار به خشکی چشم هستد.

  روش:‌ Sarah Y. Connolly, O.D از موسسه بینایی وانگ می گوید: “با رجوع به دکتر در مورد شیوه های معالجه که شامل اشک‌ غیرطبیعی، مکمل‌ های امگا ۳، قطره چشمی صحبت نمایید. در حالی که تغییرات روش زندگی نیز امکان پذیر است چشم شما را تسکین دهد، اما با این حال رجوع به دکتر امری الزامی است که بایست حتما انجام دهید.”


 • تعداد پلک زدن ها

 • پزشک وانگ می‌ گوید : “شما امکان پذیر است حتی متوجه پلک زدنتان هم نشوید، اما زمانی نوبت به تندرستی چشم و چشم خشک می‌ رسد، مقدار پلک زدن در واقع خیلی باارزش است. پلک زدن به تازه کردن اشک در میزان چشمان شما یاری می ‌کند. شتاب پلک زدن طبیعی ۱۸ تا ۲۰ بار در دقیقه است. اما زمانی که شما روی یک دستگاه نزدیک تمرکز می نمایید، مقدار پلک زدن به ۴ میلی ثانیه در دقیقه می رسد.”

  زمانی به اندازه به اندازه پلک نمی‌ زنیم، اشک می‌ تواند روی میزان چشم‌ های ما تبخیر شود و سبب ایجاد نقاط خشک ریز شود. پزشک Connolly توضیح می‌ دهد: “این تاثیر جمع شونده بیش از چند ساعت سبب ایجاد نشانه ها چشم خشک می‌ شود.”

  راه‌ حل: پزشک Morra می ‌گوید: “وقت مصرف دستگاه‌ های دیجیتال هر ۲۰ دقیقه یک ‌بار نقطه ای جز مانیتور و دور را نگاه نمایید و ۲۰ بار پلک بزنید تا از تولید خوب اشک مطمئن شوید. این یکی از روش‌ های ساده و اثربخش برای پیشگیری از سندرم خشکی چشم خشک در دفتر است.”

  پزشک وانگ اضافه می ‌کند: “شما همینطور می‌توانید برای عینک های ویژه کامپیوتر و قطره های اشک غیرطبیعی به یک دکتر کارشناس چشم رجوع نمایید.”

  همینطور بخوانید: دلیل پرش پلک

 • داروها

 • پزشک مورا داروهایی نظیر آنتی هیستامین ها، داروهای ضد افسردگی، ضد انعقاد، ضد نگرانی، داروهای جانشینی هورمونی در طول یائسگی، داروهای آکنه و فشار خون بالا به علت کم شدن میزان مایع جسم می توانند خشکی چشم را به دنبال داشته باشند.

  روش: پزشک Morra می ‌گوید: “شما می ‌توانید برای یاری به قسمت چرب لایه نازک پوست میزان چشم و کم شدن التهاب در حاشیه و لبه پلک های خود از کمپرس آب‌ گرم مصرف نمایید. او می ‌گوید: “شما همینطور می‌ توانید LipiFlow را امتحان نمایید، روشی که از گرما برای باز کردن غدد در امتداد حاشیه پلک مصرف می ‌کند. او معتقد است اجرای این شیوه در بیماران دو بار در سال می‌ تواند به مقدار قابل ‌توجهی تورم را در امتداد حاشیه پلک ها کم شدن دهد.”


 • دیابت:

 • پزشک وانگ می گوید: خشکی چشم ها یک نشانه شایع در مردم مبتلا به دیابت است. به همین علت است که دیابت قادراست منجر به آشفتگی عملکرد عصبی در سراسر جسم و به ویژه قرنیه شود.

  او می گوید: “زمانی اعصاب قرنیه ضرر می بینند، بیماران سوزشی را در بخش جلویی چشم خود را احساس می کنند و تمایل دارند که اشک های کمتری روی میزان چشم خود داشته باشند.”

  پزشک وانگ می گوید: “هیپرگلیسمی (که میزان بیش از اندازه گلوکز یا قند موجود در جریان خون است) قادراست جواب التهابی جسم را مهار کند و تعداد باکتری ها را در پلک ها زیاد شدن دهد.”

  پزشک مورا توضیح می دهد که این قادراست منجر به بلفریت (التهاب در حاشیه پلک) شود و سبب ایجاد چشم های خشک شود.

  روش: برای درمان سریع تر به دکتر رجوع نمایید.

  پزشک کانوللی می گوید: معالجه خشکی چشم حاصل از دیابت امکان پذیر است شامل کنترل دیابت، داروهای تجویزی، اشک غیرطبیعی و امگا ۳ باشد.