انواع جای زخم و راه های درمان سریع زخم های قدیمی | مجله هفتگی

ناشر : دانلود موزیک ویدیو

انواع جای زخم و راه های درمان سریع زخم های قدیمی | مجله هفتگی


وقتی که پوست ضرر می بیند، پروتئینی تشکیل خواهد داد که کلاژن نام دارد؛ این پروتئین به بازسازیزخم یاری می کند.

این فرایند معالجه وقتی که پوست بریده می شود، سوخته می شود یا بر تاثیر مریضی یا تقویتی همانند آکنه یا آبله مرغان ضرر می بیند رخ می دهد. با اینکه پوستتلاش می کند به طور اثربخش فرایند معالجه و بسته شدن زخم ها را انجام دهد کلاژن جدید و پوست بازسازیشده اکثر امکان پذیر است به شکل زخم یا همان اسکار در اید.

همواره معالجه زخم ها سختتر از دیگر مسائل پوستی است. اگرچه می توان بعضی از زخم های جدید را رفع کرد اما زخم های قدیمی به ندرت خوب شدن نمایان می کنند و خلاص شدن از شر آن ها اندکی سخت است.

بعضی از معالجه های خانگی هستند که ادعا می کنند ظاهر زخم را خوب شدن می قسمتند یا شما را از شر آن ها خلاص می کنند. با اینحال زیادتر این ها پشتیبانی علمی ندارند. بعضی از معالجه های خانگی امکان پذیر است اهمیت امتحان کردن داشته باشند اما مناسبترین شیوه برای کم کردن ظاهر زخم ها مواظبت از آن ها در فرایند معالجه است. در این تقویت زخم اندکی تشکیل می شود.


گونه های زخم ها:

گونه زخمی که بر روی پوست شخص ایجاد می شود به عاملهای متفاوتی ارتباط دارد. این عاملها جملهند از:

 • ضرر به پوست که در تقویتی همانند آکنه، جراحی یا سوختگی ایجاد می شود.
 • گونه پوست طبیعی شخص. خوب شدن بعضی از گونه های زخم ها به سابقه خانوادگی و گونه پوست شخص ارتباط دارند.
 • موقعیت ضرر. در بعضی از قسمت های جسم پوست امکان پذیر است سفت تر یا ضخیم تر از دیگر قسمت ها باشد. این موضوع بر روی ظاهر زخم تاثیر می گذارد

دانستن گونه زخم در تصمیم گیری برای معالجه اثربخش است.


زخم Keloids:

زخم Keloids

این زخم ها همواره ناحیه وسیع تری نسبت به خود زخم را پوشش می دهند و در قسمت های دیگر پوست نیزپرورش نمایان می کنند. این ها رنگ تیره و برآمده ای دارند و بعد از معالجه زخم نیز امکان پذیر استپرورش کنند.

Keloids امکان پذیر است پیامد جانبی همانند تداخل با حرکات بدن، درد یا خارش را داشته باشند. این گونه زخم امکان پذیر است در مردمی که پوست تیره تری دارند شایع تر باشند. چنین مواردی با گذشت وقت همواره محو نمی شوند.


زخم های هیپرتروفیک:

زخم Hypertrophic

این زخم ها همواره برآمده و قرمز رنگ هستند اما تنها در موقعیت ضرر دیده می شوند. این موارد امکان پذیر است دردناک یا خارش دار باشند اما اکثر با خوب شدن کامل پوست مناسبتر می شوند. زخم های هیپرتروفیک با گذشت وقت کمتر قابل ملاحظه خواهند بود. با اینحال فرآیند معالجه امکان پذیر است چند سال طول بکشد.


زخم های آتروفیک:

زخم Atrophic

زخم های آتروفیک به عنوان حفره یا دندانه و فرورفتگی بر روی پوست ایجاد می شوند. چنین زخم هایی بنابراین ضرر به کلاژن پوست تشکیل می شوند و همواره به همراه تقویتی همانند آبله مرغان و آکنه بروز می کنند.


زخم های Contracture:

زخم Contracture

این زخم ها سبب سفت تر شدن پوست می شوند. این ها اکثر نتیجه سوختگی هستند و همواره دردناک اند. چنین زخم هایی می توانند عضلات و اعصاب زیر پوست را هم تحت اثر خود قرار دهند و حرکت بخشی از جسم که گرفتار چنین تقویتی شده است را ممحدوده نمایند.


زخم های گسترده و رایج:

زخم های جراحی

این زخم ها که به عنوان زخم های کشیده شده نیز شناخته می شوند بعد از جراحی رخ می دهند. چنین زخم هایی وقتی رخ می دهند که برش جراحی و بخیه حاصل از آن کشیده می شود و عریض تر می گردد. چنین زخم هایی همواره ممیزان و رنگ پریده هستند و کمتر از زخم های برآمده، توجه مردم را به خود جلب می کنند.


معالجه های خانگی برای زخم های قدیمی

زیادتر لوسین ها، کرم ها و دیگر محصولات ادعا می کنند می توانند ظاهر زخم ها را کم رنگ تر کنند اما شواهد بیشتری برای پشتیبانی از چنین ادعایی وجود ندارد. با اینحال مردمی که دوست دارند شیوه های غیر تهاجمی را در منزل امتحان کنند می توانند گزینه های زیر را مددید داشته باشند.


ژل و ورقه های سیلیکونی:

در میان تمام معالجه های خانگی موجود برای زخم ها، سیلیکون اثربخشترین آن هاست و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این معالجه قادراست کارساز باشد. تعدادی از مطالعات انجام شده در ۲۰ سال اخیر نشان می دهد اعمال ورقه یا ژل سیلیکونی به تدریج قادراست ظاهر زخم را خوب شدن بقسمتد.

 • ورقه های سیلیکونی می توانند ظاهر زخم ها را خوب شدن بقسمتند
 • یکی از مطالعات مروری نشان می دهد ورقه های سیلیکونی قادراست ظاهر زخم های هیپر تروفیک را خوب شدن بقسمتد.
 • مطالعه دیگری نشان می دهد اعمال ژل سیلیکون به اندازه ورقه های سیلیکونی در کم رنگ کردن ظاهر زخم های هیپرتروفیک و keloid اثربخش است.
 • اعمالمحلی ژل سیلیکون قادراست ظاهر زخم ها را مناسبتر کند.

محصولات سیلیکونی که برای خوب شدن زخم ها مورد مصرف قرار می گیرد را می توان بدون تجویز دکتر از داروخانه ها آماده کرد. دکتر قادراست بعد از جراحی یا برای یاری به تشکیل زخم بعد از جراحی چنین محصولاتی را تجویز کند. سیلیکون پیامد جانبی اندکی دارد و مصرف آن اسان و بدون درد است.


عصاره پیاز برای حذف زخم ها:

یکی از شناخته شده ترین معالجه های خانگی و طبیعی برای معالجه زخم، عصاره پیاز است. این عصاره به طور گسترده در محصولات خوب شدن زخم وجود دارد. بعضی از مطالعات انجام شده نشان می دهد:

 • محصولات شامل عصاره پیاز قادراست زخم ها را بعد از ۴ هفته خوب شدن بقسمتد و نرم کند.
 • مردمی که از ژل شامل عصاره پیاز مصرف می کنند خوب شدن مناسبی را بعد از ۴ هفته در ظاهر کلی، قرمزی، نرمی و بافت زخم گزارش کرده اند.

علی رغم مطالعات موجود، شواهد موجود در مورد تاثیر عصاره پیاز ترکیبی است. یکی از مطالعات نشان می دهد عصاره پیاز مناسبتر از وازلین در معالجه زخم نیست.


راههای معالجه جای زخم های قدیمی

لایه بردارهای شیمیایی:

زیادتر سرم ها و کرم های بدون نسخه در برگیرنده لایه بردارها هستند. این مواد برای یاری به برداشته شدن لایه خارجی پوست مرده طراحی شده اند و ظاهر نرمی برای مردم ایجاد می کنند. با اینکه ادعاهای موجود نشان می دهد لایه بردار قادراست خطوط ریز را نرم کند اما این مورد قادراست در معالجه بعضی از گونه های زخم و علامت های تیره هم سودمند باشد.

یکی از مطالعت موجود نشان می دهد دو گونه لایه بردار شیمیایی به کم شدن ظاهر آکنه و دیگر موارد یاری کرده است.

محصولاتی که در برگیرنده اسید گلیکولیک و salicylic-mandelic acid هستند توانسته اند بعضی از زخم ها را خوب شدن بقسمتند.

مطالعه دیگری نشان می دهد اسید گلیکولیک قادراست ظاهر زخم های آتروفیک را مناسبتر کند. نویسندگان این مطالعه بیان کرده اند مردمی که لایه برداری قوی را در مطب دکتر انجام داده اند نتایج مناسبتری گرفته اند اما لایه برداری با قدرت کم در منزل نیز قادراست سودمند باشد و پیامد جانبی کمتری را ایجاد کند.


محافظت در برابر نور خورشید:

با اینکهمراقبت در برابر نور خورشید به تنهایی سبب از دست دادن زخم ها نمی شود اما قادراست جلوی بدتر شدن آن را بگیرد و سبب محو شدن طبیعی آن گردد. به مردمی که از محصولات شامل اسید گلیکولیک و دیگر محصولات وابسته با زخم مصرف کرده اند پیشنهاد می شود در برابر نور خورشید از پوست خودمراقبت کنند. مواظبت دقیق در برابر نور خورشید و پوشیدن لباس هایمراقبت ی برای خوب شدن زخم های قدیمی و جدید الزامی است. اینکار مانع از تیره شدن زیادتر پوست می شود.

همینطور بخوانید: معالجه طبیعی آفتاب سوختگی صورت
فقدان شواهد علمی برای دیگر معالجه های خانگی:

بعضی از معالجه های خانگی همانند آلوئه ورا ، عسل و روغن زیتون به عنوان خوب شدن دهنده زخم تبلیغ می شوند. با اینکه چنین مواد طبیعی به نرم شدن پوست یاری می کنند اما مطالعه بیشتری بر روی تاثیرقسمتی این مواد در کم شدن یا حذف زخم ها وجود ندارد.


جلوگیری از باقی ماندن جای زخم

جلوگیری:

همانطور که می دانید جلوگیری مناسبتر از معالجه است. جلوگیری از بروز زخم مناسبترین شیوه برای پیشگیری از تشکیل آن است. اینکه زخم چگونه معالجه می شود نیز بر روی ظاهر آن تاثیر خواهد داشت.

اگرچه نمی توان جلوی بروز بعضی از زخم ها را گرفت اما شیوه هایی وجود دارد که ظاهر این زخم ها را کمتر قابل توجه می کنند. بعد از ضرر رسیدن به پوست مناسبتر است کارهای زیر را انجام دهید:

 • ناحیه مددید را تمیز نگه دارید: مصرف آب و صابون ملایم برای بریدگی ها و خراش ها سودمند خواهد بود. این زخم ها را روزی یکبار تمیر نمایید.
 • اجازه ندهید زخم خشک شود: مطالعات موجود نشان می دهد محیط مرطوب بافت را سالم نگه می دارد و فرایند خوب شدن را سرعت قسمتیدن به می نماید و به کم شدن تشکیل بافت اسکار یاری می کند
 • بخیه را آنطور که پیشنهاد شده بردارید: منتظر ماندن مدت وقت بیشتر برای برداشتن بخیه یا برداشتن سریع آن قادراست با فرآیند معالجه تداخل داشته باشد.
 • از لباس هایمراقبت کننده در برابر نور خورشید و کرم ضد آفتاب مصرف نمایید: اشعه نور خورشید قادراست پوست را تیره تر کند. مردمی که پوستشان ضرر دیده است بایست خود را از نور خورشید دور نگه دارند.

زیادتر دکتران پیشنهاد می کنند وازلین ساده ای را روی پوست اعمال نمایید و آن را روزی یکبار با بانداژ تمیز ببندید تا زخم معالجه شود. اینکار از تشکیل زخم های سفت پیشگیری می کند و قادراست ظاهر زخم را خوب شدن بقسمتد.


روغن دارچین برای معالجه سریع جای زخم

یک گونه باکتری به نام Helicobacter pylori یا H. pylori (هلیکوباکتر پیلوری) مشهور به زخم معده است. زمانی که H. pylori ریشه ‌کن شده و یا کم شدن داده می‌ شود، می ‌تواند به شدت نشانه ها زخم را یاری کند.

یک آزمایش کنترل شده به تحقیق تاثیرات استفاده ۴۰ میلی گرم عصاره دارچین دو بار در روز برای چهار هفته در ۱۵ مریض مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری پرداخت.

در حالی که دارچین هلیکوباکتر پیلوری را به طور کامل نابود نمی کرد، اما به مقدار قابل توجهی کلونیزاسیون باکتری ها را کم شدن داد و به مناسبی توسط بیماران تحمل شد.

همینطور تحقیقات نشان داده‌ اند که ترکیبی سودمند به نام اگنول (eugenol) در روغن دارچین وجود دارد که قادراست یکی از علت ها اصلی اثر گذاری دارچین در خوب شدن زخم باشد.

مطالعه ای که در سال ۲۰۰۰ منتشر شد نشان می دهد که چگونه زخم های معده دراثر اتانول به طور قابل توجهی توسط اگنول کم شدن می یابد. اگنول قادراست تعداد زخم ها و همینطور شدت زخم را کم شدن داده و خوب شدن قسمتد.

دنباله مقاله را بخوانید: خصوصیات روغن دارچین

نتیجه گیری:

زخم اثر بیشتری بر روی تندرستی روحی و روانی مردم دارد به ویژه اگر بر روی بخش ویژهی از جسم همانند صورت باشد. معالجه های خانگی نمی توانند زخم را به طور کامل از بین ببرند. اما به دلیل کم پیامد بودن این معالجه ها، می توان از آن ها به عنوان گزینه خوبی برای خوب شدن زخم های خفیف تا متوسط مصرف کرد.

مردمی که با تاثیر زخم بر روی جسم دست و پنجه نرم می کنند می توانند با یک دکتر کارشناس پوست و جراحی زیبایی مشورت کنند تا از گزینه های مناسبتری برای خوب شدن جای زخم مصرف شود. این شیوه ها در برگیرنده مصرف لیزر، جراحی، استروئید یا دیگر معالجه هاست.