خواص روغن کبد ماهی کاد؛ جنگنده ضدالتهابی! | مجله هفتگی

ناشر : دانلود موزیک ویدیو

خواص روغن کبد ماهی کاد؛ جنگنده ضدالتهابی! | مجله هفتگی


مردمی که در قسمت‌هایی از اروپای شمالی زندگی می ‌کنند، از دیرباز به منظور زیاد شدن ایمنی و حفاظت در زمستان ‌های سخت و زیاد، از روغن کبد ماهی مصرف کرده ‌اند. از دیگر موارد استفاده روغن کبد ماهی می توان به مصرف آن به عنوان روشی طبیعی برای روماتیسم، مفاصل دردناک و ماهیچه‌ های سفت نیز ذکر کرد.

روغن کبد ماهی کاد چیست؟

روغن ماهی یک منشا پربار از مواد غذایی الزامی از جمله ویتامین D و ویتامین A و همینطور اسیدهای چرب امگا ۳ است. با توجه به اینکه زیادتر مردم خوراکی های ضد التهابی به اندازه که منشا ویتامین D و امگا ۳ است و اثر حیاتی در تندرستی عروقی، هورمونی، ایمنی و تولید مثل و عصبی ایفا می ‌کنند، را استفاده نمی کنند، خیلیی از بزرگسالان و بچه ها می ‌توانند با استفاده منظم مکمل های روغن کبد ماهی از مزایای استثنائی آن بهره مند شوند.

شما می توانید این روغن سودمند را از میل کردن کبد تازه ماهی و یا نظیر عموم مردم از مکمل های بدون نسخه به دست آورید. هر قاشق چای خوری روغن کبد ماهی دارای محدوده ۴۱ کالری و ۴.۵ گرم چربی است که بین اسیدهای چرب اشباع نشده و اشباع نشده تقسیم شده است.

باارزش ‌ترین برتری استفاده روغن کبد ماهی این است که شامل سطوح بالایی از اسیدهای چرب امگا ۳ است ، همان گونه که در ماهی های چرب یا خوراکی های دریایی نظیر قزل ‌آلا، خال مخالی و ساردین یافت می ‌شود. روغن کبد ماهی یکی از معدود و مناسبترین خوراکی های پربار از ویتامین D است.

همینطور بخوانید: خصوصیات روغن ماهی

۱۰ فایده روغن کبد ماهی

 1. منشا اسیدهای چرب امگا ۳ ضد التهابی

روغن کبد ماهی یکی از پربار ترین منابع طبیعی اسیدهای چرب امگا ۳ است که اسید داکوساگزائوئونیک (DHA) و ایکوزاپنتائوئیک اسید (EPA) ندلگرمیه می شود. امگا ۳ به دلیل خصوصیات ضد التهابی اش، اکثر برای معالجه گونه های نشانه ها از فاکتور های ریسک مریضی ‌های قلبی عروقی تا افسردگی و یا درد مفاصل مصرف می‌ شود.

 1. تامین ویتامین D حیاتی

ویتامین D زیادتر از اینکه یک ویتامین باشد، در جسم شبیه یک هورمون عمل می کند. چرا که این ویتامین الزامی بر عملکرد عصبی، بازتاب ‌های قلبی و التهابی اثر می‌ گذارد. مناسبترین راه برای به دست آوردن ویتامین D کافی، این است که پوست خود را بدون کرم ضد آفتاب دربرابر اشعه UV نور آفتاب گذاشته و خوراکی های پربار از ویتامین D میل کنید.

دوزهای بالا ویتامین D به تنهایی امکان پذیر است تاثیرات جانبی بالقوه داشته باشد، به همین علت است که پیشنهاد می ‌شود ویتامین D را در ترکیب با ویتامین A و اسیدهای چرب امگا ۳ همراه کنیم، نظیر استفاده خوراکی های پربار از ویتامین D که شامل روغن کبد ماهی نیز می شود.

خصوصیات مکمل روغن کبد ماهی

 1. منشا عالی ویتامین A

ویتامین A یک آنتی اکسیدان باارزش است که استرس اکسیداتیو (همینطور ضرر رادیکال های آزاد) و همینطور سطوح التهاب را کم شدن می دهد. این ویتامین به جلوگیری از آشفتگیات وابسته با چشم گره خورده است، از تندرستی مغز پشتیبانی می کند، به جنگیدن با سرطان یاری می کند و برای تولید هورمون باارزش است. در حالی که اکثر مردمی که رژیم خوراکی نسبتامناسب دارند، ویتامین A را هر روزه به دست می‌آورند، فقدان آن یک ریسک برای بعضی از مردمی است که خوراکی های خیلی فرآوری شده یا فاقد کالری به اندازه استفاده می کنند.

 1. یاری به پیشگیری از مریضی های قلبی

شواهد نشان می دهد که استفاده روغن کبد ماهی به صورت مکمل یا مواد خوراکی، قادراست به کم شدن تری گلیسیرید بالا که یک گونه چربی پرمخاطره در خون است و ریسک دچار به مریضی قلبی را زیاد شدن می دهد، یاری کند. روغن کبد ماهی نیز فشار خون بالا را کنترل می کند و به تعادل سطوح کلسترول یاری می کند.

 1. کم شدن ریسک دچار به سرطان

سطوح بالای ویتامین D که از طریق قرار گرفتن دربرابر نور خورشید و استفاده مکمل خوب به دست می آید با کم شدن ریسک دچار به سرطان همراه است. یک مطالعه نشان داد که ویتامین D دراثر استفاده روغن کبد ماهی و یا قرار گرفتن دربرابر خورشید با توجه به تاثیرات ضد انعقادی بر روی سلول های سرطانی پستان قادراست به جلوگیری از بروز سرطان پستان در خانم ها یاری کند و بنابراین تومورهای پستان را کم شدن دهد. در حالیکه هنوز هم به دید می رسد قرار گرفتن دربرابر آفتاب باارزشترین فاکتورمراقبت کننده برای گرفتن ویتامین D به اندازه به اندازه باشد، روغن کبد ماهی نیز می ‌تواند به جبران فقدآنانی عمومی یاری کند.

 1. جلوگیری یا معالجه دیابت

روغن ماهی به عنوان یک منشا عالی از چربی‌ های سالم الزامی می‌ تواند به کنترل مقاومت انسولین، التهاب و مدیریت مقدار گلوکز ( قند ) خون یاری کند. حتی نشان داده شده که به کم شدن علامت های پیامد مربوط به دیابت نظیر مریضی کلیوی نیز یاری می کند. همینطور مصرف روغن کبد ماهی و مکمل های ویتامین D در اولین سال زندگی نوزاد و روغن کبد ماهی در دوران بارداری قادراست ریسک دچار به دیابت را کم شدن دهد.

خاصیت ها روغن کبد ماهی برای بدن

 1. یاری به معالجه رائیت (ورم مفاصل) و آرتریت روماتوئید

در ابتدای قرن بیستم، دانشمندان گرفتنه اند که روغن ماهی کبد طبیعی “ضد درد” طبیعی است. مصرف روغن کبد ماهی با کم شدن درد، سفتی مفصلی و تورم در بیماران مبتلا به آرتروز و دیگر مریضی های التهابی همراه است. امکان پذیر است حتی روغن کبد ماهی به کم شدن میزان داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید یاری کند.

 1. تثبیت تندرستی باروری وپرورش نوزادان

اسیدهای چرب امگا ۳ برای تندرستی باروری و برای رژیم بارداری خیلی باارزش هستند. این چربی های موجود در روغن کبد ماهی و دیگر منابع آبزی، “پیشرونده” به ایکوزانوئید هستند، موادی که بر فعالیت سلولی اثر می گذارد.

ایکوزانوئیدها در فرآیند التهابی اثر دارند و به کنترل آن یاری می ‌کنند، اما آن ‌ها همینطور با سیکل ‌های قاعدگی، باروری و خیلیی از توابع وابسته به هورمون در رابطه هستند.

زمانی که در رژیم خوراکی تان میزان امگا ۳ به اندازه ندارید، این فقدان به اعمالی که توسط ایکوزانوئید انجام می شود، آشفتگی وارد می کند. به همین علت زیاد شدن استفاده امگا ۳ امکان پذیر است مسائل مربوط به هورمون ها و تقویت وابسته با تولید مثل را خوب شدن قسمتد.

این تقویت جملهند از:

 • دیسمنوره (گرفتگی یا درد قاعدگی)
 • ناباروری
 • تخمک ‌گذاری نا سازگار
 • تولد زودرس
 • وزن کم زمان تولد
 • رشد مغز نوزاد در طول بارداری و شیردهی
 • پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری
 • افسردگی پس از زایمان
 • یائسگی
 • پوکی استخوان بعد از یائسگی
 • سرطان پستان
 • تعداد اسپرم کم
 • تحرک ناچیز اسپرم

نتایج تحقیقی که در سال ۲۰۰۳ در دانشگاه اسلو در نروژ انجام شد نشان داد که بچه ها متولد شده در مادرانی که در دوران بارداری و شیردهی روغن کبد ماهی استفاده کرده بودند در مقایسه با بچه های که مادرانشان به جای آن روغن زیتون استفاده کرده بودند، در آزمون های هوشمند در سن چهار سالگی نمرات زیادتری کسب کردند.

 1. خوب شدن عملکرد مغز

استفاده منظم مکمل روغن کبد ماهی به عنوان یک معالجه طبیعی برای افسردگی به شمار می آید که این امر به دلیل استفاده بالای چربی ‌های الزامی امگا ۳ و ویتامین D است.

رابطه قوی بین استفاده امگا ۳ یا مکمل روغن کبد ماهی و جلوگیری از مریضی های کم شدن شناختی، از جمله مریضی آلزایمر وجود دارد.

 1. یاری به حفظ تندرستی استخوان

ویتامین D برای ساخت و حفظ استخوان‌ های استوار خیلی باارزش است. مطالعات نشان می ‌دهد که خانم های که در عرض ‌های جغرافیایی سرد و شمالی زندگی می‌ کنند و به اندازه به اندازه نور خورشید را گرفتن نمی‌ کنند، ویتامین D کمتری تولید می‌ کنند که سبب زیاد شدن ریسک دچار به پوکی استخوان، از دست رفتن استخوان استخوان، عدم موفقیتگی استخوان و همینطور چاقی می شود.

مکمل های ویتامین D، از جمله روغن کبد ماهی ، با ریسک خیلی پایین عدم موفقیتگی استخوان همراه بوده و امکان پذیر است به طور طبیعی به پیشگیری از بروز پوکی استخوان یاری کند.

 1. جنگیدن با زخم معده

در تقویت آزمایشگاهی مشاهده شده که، روغن کبد ماهی برای خوب شدن زخم معده و کم شدن تاثیرات ضد انعقادی معده در موش‌های صحرایی سودمند بوده ‌است. به دید می رسد این روغن مفید تاثیرات سیتوپور معده تولید می کند و استرس و درد دراثر زخم معده را کم شدن می دهد.

آیا استفاده روغن کبد ماهی با ریسک و یا پیامد جانبی همراه است؟

روغن کبد ماهی، یا هر گونه روغن دیگر و یا مکمل امگا ۳ تمام احتیاج به تعادل در استفاده دارند. به دلیل داشته باشید که بایست اسیدهای چرب امگا ۳ را محدوده دو برابر میزان امگا ۶ در رژیم خوراکی خود کسب نمایید، در حالی که متوسط استفاده آمریکایی ها به نوع ای است که امکان پذیر است به صورت منظم ۵ تا ۱۰ برابر امگا ۶ زیادتر از امگا ۳ گرفتن کنند.

اسیدهای چرب امگا ۳ التهاب را کم شدن می دهد در صورتی که اسیدهای چرب امگا ۶ خود سبب زیاد شدن التهاب می شوند؛ ما به ترکیبی هماهنگ از این دو احتیاج داریم. این رابطه حساس عملکرد سیستم ایمنی جسم شما را حفظ می کند، به این صورت که وقتی که شما احتیاج دارید می توانید ” مکانیزم دفاعی ” را در برابر تهدیدهای مطرح ‌شده ( سموم، باکتری‌ها، پاتوژن ها ) تولید نمایید ، اما در این فرآیند بیش از اندازه ملتهب نشوید.

به طور کلی، مناسبترین راه برای به دست آوردن تعادل این دو، این است که اسیدهای چرب امگا ۳ خود را از منابع خوراکی نظیر ماهی هایی هنظیر ماهی سالمون، تخم مرغ و گوشت تامین نمایید. آجیل و دانه‌ها نیز انتخاب‌های مناسبی هستند اما گونه مختلفی از امگا ۳ معروف به ALA را عرضه می ‌کنند در حالی که منابع حیوانی گونه های مورد دید EPA و DHA را ارائه می دهند.

فقط محدوده یک درصد از ALA به EPA تبدیل می شود، که جسم شما واقعا قادراست از آن مصرف کند، درنتیجه اگر شما دنبال رژیم گیاه خواری یا یکسان آن هستید، باارزش است که ALA را تا حد امکان پذیر گرفتن نمایید.

اگر شما ماهی هایی نظیر ماهی سالمون را به مدت چند بار در هفته استفاده نمایید و دارای یک رژیم خوراکی دوز بالا در چربی‌ های حیوانی و اسیدهای چرب امگا ۳ هستید، پس گرفتن یک مکمل امگا ۳ امکان پذیر است خیلی هم الزامی نباشد. با این حال، شخص متوسط می ‌تواند واقعا از مکمل مصرف کند و مناسب خوراکی بخورد.

روغن کبد ماهی قادراست مثل یک ماده رقیق کننده خون عمل کند، درنتیجه خانم ها باردار، مردم مبتلا به آسم یا مردمی که داروهای فشار خون بالا یا داروهای ضد انعقادی استفاده می کنند، قبل از آغاز استفاده روغن کبد ماهی در رژیم خوراکی شان، بایست با دکتر خود صحبت کنند.

در حالی که روغن کبد ماهی برای اکثر مردم ایمن است و ریسکی ندارد، امکان پذیر است بعضی پیامد جانبی از جمله وضعیت تهوع، تنفس بدبو، سوزش معده، مدفوع خونی، فشار خون پایین و میزان بالای ویتامین A و D را به دنبال داشته باشد.