بهترین روغن برای کبد چرب چیست؟ | مجله هفتگی

ناشر : دانلود موزیک ویدیو

بهترین روغن برای کبد چرب چیست؟ | مجله هفتگی


روغن ماهی به دلیل مزایای بیشتری که برای تندرستی انسان دارد مشهور و شناخته شده است اما پژوهش های جدید نشان می دهد که استفاده زیاد مدت روغن ماهی یا روغن آفتابگردان امکان پذیر است ریسک کبد چرب را بعدها در زندگی مردم زیاد شدن دهد.

با مطالعه ای که بر روی موش ها انجام شد، پژوهشگران گرفتنند که استفاده زیاد مدت روغن آفتابگردان یا روغن ماهی قادراست کبد را به نوع ای تغییر دهد که در مقابل استئاتوهپاتیت غیرالکلی (NASH) ضرر پذیر باشد. استئاتوهپاتیت غیرالکلی یک گونه حاد و جدی از مریضی کبد چرب غیر الکلی است.

جوزه لوییس استاد فیزیولوژی در دانشگاه گرانادا در اسپانیا و همکارانش به تازگی گزارش یافته های خود را در مجله Nutritional Biochemistry به چاپ رسانده اند. تخمین زده می شود محدوده ۲۰ درصد مردمی که در ایالت متحده آمریکا زندگی می کنند و کبد چرب غیر الکلی دارند؛ استئاتوهپاتیت غیرالکلی نیز داشته باشند. این تقویت با زیاد شدن سن به یک موضوع شایع تبدیل می شود.

مریضی استئاتوهپاتیت غیرالکلی بر اساس جمع شدنچربی در کبد شناخته می شود که با استفاده الکل ایجاد نمی گردد.

التهاب و اسیب به سلول های کبدی جزو علامت های این مریضی محسوب می گردد. ضرر به کبد که در استئاتوهپاتیت غیرالکلی دیده می شود قادراست ریسک سیروز کبدی و دچار به سرطان کبد را در شخص زیاد شدن دهد.

بعضی از عاملهای ریسک کلیدی برای استئاتوهپاتیت غیرالکلی در برگیرنده اضافه وزن دارا بودن و چاقی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت گونه ۲ است که همواره چنین عاملهایی با دارا بودن رژیم خوراکی خوب یا ناخوب تحت اثر قرار می گیرند.

مطالعه اثر چربی های مربوط به رژیم خوراکی بر روی کبد:

مطالعه جدید انجام شده توسط پروفسور لوییس و همکارانش نشان می دهد گونه روغنی که ما در رژیم خوراکی خود استفاده می کنیم قادراست بعدها بر روی کیفیت زندگیمان اثر بگذارد.

پژوهشگران برای رسیدن به این نتایج، اثرات چربی های متفاوت موجود در رژیم خوراکی را تجزیه و تحلیل کردند. این چربی ها دربرگیرنده روغن حاصل از روغن آفتابگردان، روغن ماهی، روغن زیتون فوق بکر بود.

برای تحقیق جزییات، این تیم نگاهی به اثر استفاده زیاد مدت هر کدام از این روغن ها انداختند و ساختار آن ها بر روی کبد موش ها و نیز اثرشان بر روی فیبروز کبدی، استرس اکسیداتیو و دیگر موارد را تحقیق کردند.

استرس اکسیداتیو به عنوان عدم تعادل موجود بین رادیکال های ازاد( مولکول هایی هستند که می توانند به سلول های سالم اسیب وارد کنند) و توانایی جسم برای خنثی کردن این مولکول ها و جلوگیری از تاثیرات زیان آورشان، شناخته و تعریف می شود. تلومر پایانه هایی در انتهای هر رشته از DNA هستند که از کروموزم های مامراقبت می کنند.

هر چقدر تلومر ما کوتاه تر باشد، ریسک ضرر به سلول ها زیادتر می شود. مطالعه انجام شده نشان داد، کم شدن در طول تلومر اثر باارزشی در پیری سلولی و مریضی های وابسته با زیاد شدن سن دارد. تلومرهایی که خیلی زیاد هستند هم می توانند ریسک دچار به سرطان را زیاد شدن دهند. افزون بر این، تیم تحقیقاتی تلاش کردند نحوه درگیر شدن کبد با روغن های استفاده شده در رژیم خوراکی را هم مورد تحقیق قرار دهند.

روغن زیتون فوق بکر برای تندرستی کبد

روغن زیتون گزینه مناسبتری برای دارا بودن کبد سالم است:

پژوهشگران نه تنها گرفتنند که چربی کبد با زیاد شدن سن در آن جمع شدننمایان می کند بلکه نشان دادند گونه چربی که در کبد جمع شدننمایان می کند تحت اثر گونه چربی است که ما در رژیم خوراکی خود استفاده می کنیم. این موضوع بدین معنی است که صرف دید از جمع شدنچربی در کبد، بعضی از کبدها به روش سالم تری پیر می شوند و کمتر دربرابر مریضی های ویژه و وابسته با آن قرار می گیرند.

مطالعه موجود نشان داد که استفاده زیاد مدت روغن آفتابگردان قادراست به برانگیختن فیبروز کبدی منجر شود و ساختار این هیکل را نیز تغییر دهد.

تغییر در ساختار نیز به تغییر در ظاهر ژن ها منجر می شود و قادراست اکسیداسیون در سلول های کبدی را زیاد شدن دهد. موش هایی که برای زیاد مدت از روغن ماهی مصرف کرده بودند، با زیاد شدن اکسیداسیون سلولی وابسته با سن در کبد خود مواجه شدند.

همینطور آن ها کم شدنی را در زنجیره سرایت الکترون ها تجربه کردند که منشا تامین قدرت سلول هاست. وجود چنین تقویتی به نارسایی در عملکرد سلول ها منجر می شود. روغن ماهی نیز اگر به صورت زیاد مدت استفاده شود قادراست به زیاد شدن طول تلومر منجر گردد. با اینحال روغن زیتون سبب کم شدن اسیب به کبد می شود.

اگر همه ی این یافته ها را کنار هم قرار دهیم به این نتیجه می رسیم که روغن زیتون فوق بکر قادراست مناسبترین گزینه برای تندرستی کبد ما باشد.

پروفسور لوییس در این باره چنین می گوید: تغییرات ایجاد شده توسط استفاده زیاد مدت روغن آفتابگردان و روغن ماهی قادراست کبد را دربرابر مریضی هایی همانند استئوهپاتیت غیرالکلی قرار دهد که یک مریضی حاد و جدی است و امکان پذیر است به عنوان یک سرعت قسمتیدن به کننده برای دیگر مریضی های کبدی همانند سیروز کبدی و سرطان کبد عمل کند.

ما بر این باوریم که مطالعه انجام شده در جلوگیری و معالجه طیف وسیعی از مریضی های کبدی سودمند خواهد بود. او اضافه می کند: روغن زیتون فوق بکر یک گزینه سالم برای مردم است و قادراست مزایای بیشتری برای تندرستی انسان داشته باشد.

این یافته ها امکان پذیر است مردم را متعجب و شگفت زده کند زیرا روغن ماهی به عنوان محصول سالم و پراستفاده در زیادتر کشورها محسوب می شود. این مطالعه اخیر هنوز هم خوراکی هایی که می توان از چربی آن ها در رژیم خوراکی مصرف کرد را فراهم می کند.