زایمان طبیعی چیست؟ فواید زایمان طبیعی نسبت به سزارین | مجله هفتگی

ناشر : دانلود موزیک ویدیو

زایمان طبیعی چیست؟ فواید زایمان طبیعی نسبت به سزارین | مجله هفتگی


تحقیقات نشان می دهد که تجربه خانم ها در دوران بارداری و زایمان بر رابطه بین مادر با بچه و خاطرات وی از بچه آوری ارزش عمده ای دارد.

متاسفانه، ما هم اکنون شاهد زیاد شدن فزاینده دخالت در زایمان طبیعی و مصرف شیوه سزارین هستیم. درنتیجه، هم اکنون وقت آن است که به علت مزایای گسترده زایمان طبیعی، خانم ها به مصرف آن ترغیب شوند.

طبق دید پزشک جودیت لوتیان، در مقاله “چرا زایمان طبیعی”، خانم ها به طور ذاتی قادر به زایمان هستند، غریزه عمیق و بصری در مورد تولد دارند، و در صورت پشتیبانی و ایمنی کافی، قادر به زایمان بدون مداخله و درد بیشتر خواهند بود.

انتخاب زایمان طبیعی بدون مداخله، اجازه می دهد تا مادر به طور کامل تجربه زایمان خود را حس کرده و افزون بر این، این گونه زایمان دارای مزایای بیشتری برای مادر و بچه است.


زایمان طبیعی چیست؟

زمانی که یک زن تصمیم بگیرد بدون مصرف هیچ دارو یا مداخله ای، بچه خود را به دنیا آورد، زایمان به صورت طبیعی انجام شده است.

در واقع به جای مصرف این مداخلات ، او از روش هایی نظیر دم و بازدم کنترل شده و حالات تسکین دهنده درد برای مقاومت با درد زایمان مصرف می کند. از طریق زایمان طبیعی، مادر بر جسم خود کنترل دارد و از طریق سیستم پشتیبانی انتخاب شده مرحله های کار را هدایت می کند.

خانم های که زایمان را به عنوان یک پدیده طبیعی مشاهده می کنند احساس می کنند که به واسطه این تجربه توانمند تر شده اند و لذا احساس خوشنودی زیادتری از خود خواهند داشت.

بر طبق تحقیقات منتشر شده در مجله علمی زیست شناسی و دکتری ییل، زایمان طبیعی یک سیستم فکری، هیجانی و آمادگی جسمانی برای زایمان است تا اعتماد حاصل شود که مادران از حاملگی و زایمان سالم و شادتر لذت می برند.

با انتخاب زایمان طبیعی، خانم ها کاملا پدیده زایمان و بچه آوری را لمس خواهند کرد و قادر به کنترل تقویت خود خواهند بود.


۷ مورد از خاصیت ها زایمان طبیعی نسبت به سزارین (برای مادر و کودک)
 • سبب می شود تا مادران بتوانند از مداخلات دکتری پرهیز نمایند

 • برتری شماره ۱ زایمان طبیعی این است که شما از مداخلاتی که گهگاه در گونه های زایمان های شایع صورت می پذیرند پیشگیری می نمایید. بدون آگاهی از استراتژی های مقاومت ای برای مقاومت با درد، بیشتر خانم ها شیوه اپیدورال را برای کنترل درد انتخاب می کنند.

  زمانی که یک زن از شیوه اپیدورال مصرف می کند، میزان اندکی بی حس کننده به فضای اپیدورال که اطراف نخاع را فرا گرفته تزریق می شود.

  داروی بی حسی، عصب نخاعی را بی حس می کند و سیگنال های درد را مسدود می نماید و این امر منجر به پیامد جانبی خیلیی خواهد شد. پیامد جانبی مشترک اپیدورال شامل افت فشار خون و تب هستند. زمان مصرف اپیدورال، پروسه زایمان نیز زیاد تر می شوند و افزون بر این امکان پذیر است زایمان بعضی نوزادان با مسئله مواجه شود و این امر هم بر بچه و هم بر مادر، اثر سوء خواهد گذاشت.

  به همین دلیل، تحقیقات نشان می دهند زمانی که یک خانم از اپیدورال مصرف می کند، به احتمال بیشتر برای وضع حمل به ابزارهایی احتیاج دارد که از مکش یا مکش خلاء مصرف می نمایند.

  اپیدورال همواره اولین مداخله در حین زایمان است و امکان پذیر است منجر به مداخلات زیادتر شود. جسم خانم ها برای تولد طبیعی طراحی شده است و هورمون های موجود در جسم به تسکین درد زایمان یاری می کنند.

  یکی از باارزش ترین هورمون ها اکسی توسین است که مسئول برانگیختن انقباض می باشد. اکسی توسین به طور طبیعی به روند وضع حمل یاری می کند اما با وجود اپیدورال، اکسی توسین طبیعی مهار می شود و لذا میزان کلی اکسی توسین پلاسما کم شدن می یابد.

  از آنجایی که اپیدورال به طور متداول روند زایمان را کند می کند، مصرف آن منجر به مداخله بعدی یعنی مصرف پیتوسین یا سینتوسینون می شود که اشکال غیرطبیعی اکسی توسین هستند. مطالعه ی منتشر شده در این مورد نشان داده است که خانم های که وضع حمل خود را بدین طریق انجام می دهند دربرابر ریسکات زیادتری در عمل سزارین خود نسبت به زایمان طبیعی قرار دارند.

  جراحی سزارین سبب زیاد شدن درد، از جمله سردرد و کمردرد و همینطور زیاد شدن ریسک خونریزی و پارگی رحم می شود. علاه بر این عمل سزارین منجر به زیاد شدن احتمال ضرر دیدگی مثانه و عفونت مثانه و یا بی اختیاری پس از زایمان می گردد. درنتیجه، عمل سزارین ریسکات بیشتری را برای مادر و بچه به همراه دارد.

  مطالعات گزارش نموده اند که ۶۹ درصد از مقدار مرگ و میر جنین در طی عمل سزارین رخ می دهد و احتمال ایجاد جآسان در جنین، مسائل تنفسی و گونه تولد ناخوب نیز وجود دارد.

  همینطور بخوانید: چگونه یک زایمان آسان داشته باشیم؟
 • زایمان طبیعی به مادران اجازه می دهد که آزادانه حرکت کنند

 • خوابیدن به پشت در طی عمل سزارین امکان پذیر است منجر به انقباضات ضعیف ، سخت زایی، انبساط ضعیف، عدم انبساط و انقباض، زایمان زیاد مدت و توقف زایمان شود.

  متاسفانه به علت مصرف اپیدورال، پس از زایمان، استآسان در رختخواب ضروری است زیرا پاهای زن بی حس هستند و ریسک سقوط و افتادن وجود دارد و همینطور ضربان قلب بچه نیز بایست مدام کنترل شود.

  افزون بر این، استآسان در رختخواب قادراست سبب درد زیادتری شود و داروهای اضافی برای تسکین این درد ضروری باشد.

  تحقیقات نشان می دهد که حرکت آزادانه در زمان زایمان اجازه می دهد که مادر موقعیتی را بیابد که در آن آسان تر است. یافته ها نشان می دهد که این امر سبب کم شدن درد مادر، سرعت قسمتیدن به زایمان، زیاد شدن کیفیت انقباض رحم و تسهیل تولد جنین می گردد. مصرف دوش یا حمام نیز قادراست به کم شدن درد یاری کند.


 • زایمان طبیعی مانع از آشامیدن و یا خوراکی میل کردن مادران نمی شود

 • تحقیقات یک کالج آمریکایی نشان می دهد که فقدان پشتیبانی خوراکی در طول زایمان قادراست سبب فقدان آب بدن، کتوز، کم ‌سُدیُمی خون و زیاد شدن استرس مادرانه شود. خانم های که در یک بیمارستان یا مرکز زایمان تحت عمل زایمان طبیعی قرار می گیرند می توانند آزادانه میل کنند و بنوشند و این امر میزان انرژی آن ها را در طول زایمان ثابت نگاه می دارد.


 • با زایمان طبیعی، آغاز شیردهی خیلی آسان تر می شود

 • نوزاد امکان پذیر است به شدت تحت اثر داروهای زایمان مصرف شده در روند زایمان قرار گیرد و این امر سبب می شود که روند شیردهی گرفتار اخلال شود. روند طبیعی زایمان و تولد، مادر و نوزاد را به راحتی برای شیردهی مهیا می کند.

  شیوه های زایمان از جمله زایمان القایی، مداخلات متداولی، اپیدورال ها و جداسازی مادر و نوزاد، روند شیردهی را مختل می سازند.

  تحقیقات نشان می دهد که روش زایمان به شدت بر اولین ساعات و روزهای شیردهی اثر می گذارد. زایمان طبیعی ، تقویت جسم را برای آغاز شیردهی مهیا می کند، در حالیکه زایمان سزارینی پیچیده و پر زحمت، مسائل بیشتری را برای غذا بچه با شیر مادر ایجاد می نماید.

  مقاله مرتبط: مناسبترین جا برای زایمان طبیعی
 • احساسات مادران در کنترلشان خواهند بود

 • تحقیقات نشان داده اند که حس کنترل زن در طول زایمان به تجربه مثبت او از زایمان ارتباط دارد. در یک تحلیل مفهومی، ایده کنترل در طی زایمان مورد تحقیق قرار گرفت. پژوهشگران گرفتنند که خانم ها در کنترل عملکرد خود و درد جسم اثر باارزشی را ایفا می کنند. توانایی آن ها در مقاومت با درد و دیگر مسائل، سبب خوشنودیی می شود که به تجربیات مثبتشان از زایمان یاری خواهد نمود.

  تجربه کنترل در حین زایمان سبب گردیده که خانم ها آبستن بتوانند توجه خود را بر روی جسم خود متمرکز نموده و بر تجارب خود نسبت به دنیای درونشان بیفزایند.

  زمانی که یک زن احساس کند که فرماندهی و کنترل زایمانش را بر پیمانه دارد، به طور قطع، احساسات مثبت زیادتری نسبت به زایمان طبیعی خواهد داشت و این امر به او قدرت می دهد و پس از زایمان نیز او از کسب چنین تجاربی مفتخر خواهد بود.

  این امر که شما مانع هر نوع مداخله ای در روند زایمان شده اید و توانسته اید با تصمیم گیری خوب، تجارب مناسبتری به دست آورید به شکل گیری خاطرات مثبت شما از زایمان یاری خواهد نمود.

  مزایای زایمان طبیعی


 • در روند زایمان طبیعی می توانید از شریک زندگی خود یاری بخواهید

 • بر اساس مطالعه ای که در سال ۱۹۹۹ در مرکز مامایی انجام شد، پشتیبانی آقایان از همسر خود در زمان زایمان سبب جواب خیلی مثبت و مشارکت خانم ها خواهد شد. زایمان طبیعی به شریک زندگی تان اجازه می دهد تا به شما در تسکین دردهایتان یاری کند و این امر، نتایج استثنائی ای را به همراه خواهد داشت.

  استراتژی های ساده ای نظیر ماساژ پشت و کمر زن در طول انقباض، ایستادن و قرار گرفتن در موقعیتی هنظیر تکیه گاه که سبب می شود زن آبستن موقعیت های مناسبتری را برای تحمل درد زایمان بیابد و شمارش معکوس در مرحله فشار، تمام و تمام کارهایی هستند که شریک زندگیتان قادراست در طول زایمان جهت تسکین درد همسر خود انجام دهد.

  مقاله مرتبط: درد زایمان طبیعی چقدر است؟
 • خوب شدن گوارش نوزاد

 • بر طبق مطالعه ای که در این مورد انجام شده، پژوهشگران دانشگاه کلمبیا به این نتیجه رسیدند که آشفتگیات روی داده در طی زایمان به وسیله جراحی سزارین، امکان پذیر است ریسک دچار به مریضی سلیاک، آسم، دیابت گونه ۱ و چاقی را در بچه ها زیاد شدن دهد.

  در طول زایمان واژینال یا طبیعی، باکتری ها در روده نوزاد جای می گیرند و پس از تولد، شیر مادر سبب بلوغ میکروبیوم نوزادان می شود. این موضوع از آن جهت باارزش است که به نوزاد یاری می کند یک سیستم ایمنی قوی داشته باشد.

  در واقع زایمان طبیعی یا واژینال، تضمین می کند که بچه شما از دهانه رحم عبور نموده و باکتری های سودمند را گرفتن نموده است.