غذاهایی که برای روده تحریک پذیر مضر است؟ IBS و پرهیز غذایی آن | مجله هفتگی

ناشر : دانلود موزیک ویدیو

غذاهایی که برای روده تحریک پذیر مضر است؟ IBS و پرهیز غذایی آن | مجله هفتگی


سندرم روده برانگیختن پذیر یا IBS، تقویتی است که در آن شخص علامت ها و مسائل مکرر شکمی همانند اسهال، یبوست یا هر دو را تجربه می کند. با اینکه دکتران هنوز به وضوح نمی دانند چه چیزی سبب ایجاد چنین تقویتی می شود اما بر این باورند که این آشفتگی بر روی تفاکتور مغز و روده تاثیر می گذارد. وقتی که شخص با سندرم روده برانگیختن پذیر دست و پنجه نرم می کند امکان پذیر است متوجه شود که بعضی از خوراکی ها تقویت او را بدتر می کند یا سبب برانگیختن علامت های موجود می شود.

چه خوراکی هایی سبب برانگیختن IBS می شود؟

اگرچه این خوراکی ها امکان پذیر است برای هر شخصی مختلف باشد اما دکتران بعضی از خوراکی های محرک را شناسایی کرده اند که امکان پذیر اشت به علامت های گوارشی در مردم منجر شود. اگر شخصی بخواهد تقویت خود را به مناسبی مدیریت کند بایست بعضی از این خوراکی ها یا تمام آن ها را از رژیم خوراکی خود حذف نماید و بعدا در صورت احتیاج آن ها را به رژیم خود اضافه کند تا ببیند کدام یک از آن ها سبب بدتر شدن علامت ها می شود.

چه خوراکی هایی سبب بدتر شدن IBS میشود؟

خوراکی هایی که بایست از میل کردن آن ها پرهیز شود:

زیادتر دکتران پیشنهاد می کنند از رژیم خوراکی به نام رژیم خوراکی کم FODMAP مصرف شود تا از بروز علامت های این مریضی پیشگیری شود. FODMAP به معنای خوراکی های قابل تخمیر، الیگو(oligo)، دی(di) و مونوساکاریدها و پلی اول(polyol) هاست.

این نام ها نشان دهنده کربوهیدرات های متفاوتی هستند که می توانند علامت های سندرم روده برانگیختن پذیر را با ایجاد گاز، درد شکمی بدتر کنند و سبب بدتر شدن یبوست گردند.

اگر شخصی سندرم روده برانگیختن پذیر داشته باشد، امکان پذیر است بخواهد با دکتر یا کارشناس غذا خود برای تعیین سودمند بودن این گونه رژیم خوراکی برای خوب شدن علامت هایش، صحبت کند.

موارد لیست شده زیر، ۱۶ مورد از خوراکی هایی که در این رژیم خوراکی بایست از استفادهشان پیشگیری شود را نشان می دهد:

 1. سیب
 2. شیرین کننده های غیرطبیعی همانند سوربیتول، مالتیتول
 3. حبوبات پخته شده
 4. کلم بروکلی
 5. کلم
 6. آشامیدنی های کربناته
 7. گل کلم
 8. نخود
 9. سالاد کلم
 10. لاکتوز در محصولات لبنی همانند شیر، بستنی، خامه ترش و پنیر کلبه
 11. عدس
 12. گلابی
 13. کلم ترش
 14. سویا
 15. هندوانه
 16. پیتزا و دیگر خوراکی های سرخ شده

این ها تنها چند مورد از خوراکی هایی هستند که به عنوان خوراکی های ایجادکننده ناراحتی شکم به زمان وجود مریضی سندرم روده برانگیختن پذیر، شناخته می شوند. شخصی که به این مریضی مبتلاست قادراست خوراکی ها و علامت هایی که بعد از استفاده شان ایجاد می شود را در یک بازه وقتی معین یادداشت نماید.

در این یادداشت، او قادراست تمام خوراکی هایی که استفاده کرده و علامت هایی که بعد از استفاده داشته است را بنویسد. با تحقیق این دفترچه یادداشت، شخص قادراست خوراکی هایی که سبب برانگیختن علامت های موجود می شود را شناسایی کند و از میل کردن آن ها پرهیز نماید.

مواد خوراکی بیشتر شدن کننده علامت های مریضی سندرم روده برانگیختن پذیر را بشناسید.

پاکسازی خوراکی هایی که سبب برانگیختن علامت های موجود می شود:

وجود مریضی سندرم روده برانگیختن پذیر به این معنی نیست که شخص نقادراست سبزیجات یا دیگر میوه ها را استفاده کند. با اینحال مردم می توانند خوراکی هایی که FODMAP کمتری دارند را بپزند و وقتی که بیرون هستند آن ها را سفارش دهند.

نمونه هایی از این اقدامات در شخص مبتلا به IBS در برگیرنده موارد زیر است:

 • انتخاب میوه های کم FODMAP همانند موز، بلوبری، طالبی، انگور، پرتقال، کیوی، توت فرنگی
 • میل کردن سبزیجاتی همانند هویج، بادمجان، لوبیا سبز، اسفناج، کدو مسما و سیب زمینی شیرین
 • زیاد شدن استفاده کلسیم با استفاده ماست به جای دیگر خوراکی های شامل لاکتوز. باکتری های طبیعی موجود در ماست قادراست به کم شدن علامت های این مریضی یاری کند.
 • جانشین کردن کره در خوراکی ها با روغن زیتون سالم. شخص قادراست محدوده سه چهارم از کره موجود در دستور پخت مواد خوراکی را با روغن زیتون جانشین کند. به عنوان مثال اگر دستور پخت در برگیرنده نیمی از کره( ۴ قاشق خوراکی خوری ) است، شخص قادراست به جای ان از سه قاشق خوراکی خوری روغن زیتون و یک قاضق خوراکی خوری کره استفاد
  نظر های خودتون را برای دانلود موزیک ویدیو قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد