خواص روغن میخک - 9 خاصیت جادویی روغن گل میخک برای بدن | مجله هفتگی

ناشر : دانلود موزیک ویدیو

خواص روغن میخک - 9 خاصیت جادویی روغن گل میخک برای بدن | مجله هفتگی


مصرف روغن میخک خصوصیات استثنائی چشمگیری دارد، از خوب شدن گردش خون و کم شدن التهاب تا یاری به آکنه و زیاد شدن تندرستی لثه!

یکی از شناخته شده ترین موارد مصرف روغن میخک، کم شدن دردهای دراثر مسائل دندان است. این مصرف به حدی است که حتی تولید کنندگان خمیر دندان هم باور دارند که روغن میخک در کم شدن درد دندان و تورم لثه اثری شگرف دارد وتلاش میکنند از آن در محصولات خود مصرف کنند.

افزون بر فایده ضد التهابی، یکی از مصرف های شایع روغن میخک به عنوان یک ضد میکروب است که به زیاد شدن مقاومت جسم در برابر عفونت‌ها یاری می کند.

منشأ گیاهی روغن میخک

درخت میخک بومی جزایر اندوزی و ماداگاسکار است، این گیاه سودمند درختی کوچک و مخروطی شکل است که برگ های آنان در تمام طول سال سبز است. غنچه های گیاه میخک در اواخر تابستان و مجدد در زمستان، زمانی که قهوه ای می شوند، بایست چیده و خشک شوند.

جزیره زنگبار (قسمتی از تانزانیا) بزرگترین تولید کننده میخک در جهان است. از میان دیگر تولید کنندگان برتر نیز می توان به اندونزی و ماداگاسکار ذکر کرد.

برخلاف بیشتر ادویه‌ جات و گیاهان دارویی دیگر، میخک می‌ تواند در کل سالپرورش کند، که از این لحاظ مناطق بومی این گیاه برتریی متفاوت نسبت به دیگر مناطق دارند، چرا که به راحتی می توانند از خصوصیات تندرستی آن بهره مند شوند.

اندازه میخک قادراست از نیم اینچ تا سه چهارم اینچ متغیر باشد. به طور کلی روغن گیاه میخک از ۱۴ الی ۲۰ درصد اسانس تشکیل شده است که این اسانس از تقطیر این گیاه به دست می آید.

اوژنول (eugenol) مولکول شیمیایی اصلی میخک است که مسئول رایحه قوی روغن گیاه میخک است که افزون بر مصرف در داروهای متداول (مخصوصا داروهای مربوط به دهان و دندان) در عطرها و مواد ضدعفونی کننده نیز مصرف می شود.


۹ فایده گیاه میخک:

در این بخش به تحقیق بعضی از شایع ترین خصوصیات این گیاه دارویی می پردازیم، با ما همراه باشید.


 • تندرستی پوست و آکنه:

 • تحقیقات علمی نشان می دهند که روغن میخک به طور اثربخش قادراست سلول های لانکتونی و بیوفیلم های باکتریایی به نام استافیلوکوک اورئوس را از بین ببرد. به عنوان یک معالجه طبیعی برای از بین بردن آکنه، ۳ قطره روغن میخک را با ۲ قاشق چای خوری عسل خام آمیخته نمایید و به طور متداول بر روی پوستتان بمالید.


 • جنگیدن با کاندیدا

 • یکی از قوی ترین مصرف های گل میخک، جنگیدن با کاندیدا است، کاندیدا یک قارچ و مخمر دو دیپلوئیدی است و هموارهً فاکتور ایجاد عفونت‌ های برفک دهان است.

  مطالعه منتشر شده در مجله میکروبیولوژی و میکروب‌شناسی دهان و دندان به منظور چگونگی معالجه قارچ ها و عفونت ها، میخک را تحقیق کرد. این مطالعه حاکی از آن است که میخک به اندازه نایساتین (دارویی که برای کنترل عفونت های مخمر دهان تجویز می شود) اثربخش است.

  همینطور، افزون بر جنگیدن کاندیدا، اسانس گل میخک در کشتن انگل های روده نیز اثربخش است. برای از بین بردن انگل و کاندیدا می توانید روغن میخک را به مدت دو هفته مصرف نمایید اما مناسبتر است زمان انجام این کار تحت مواظبت دکتر و یا کارشناس غذا قرار گیرید. همینطور، میزان بیشتری از خوراکی های پربار از پروبیوتیک و یا یک مکمل پروبیوتیک استفاده نمایید.


 • معالجه دندان درد

 • یکی از شناخته شده ترین خصوصیات روغن میخک مصرف آن به عنوان معالجه خانگی دندان درد است؛امروزه این گیاه به عنوان یک روش قابل اطمینان برای از بین بردن درد و ناراحتی های وابسته با آشفتگیات متفاوت دندانی به طور گسترده پذیرفته شده است.

  به عنوان مثال، مجله دنداندکتری در سال ۲۰۰۶، مطالعه ای را انجام داد تا اثبات کند که اسانس میخک دارای تاثیرات بی حس کننده است. افزون بر این، تحقیقات نشان داده است که روغن میخک تاثیرات زیادتری دارد.

  گروه دنداندکتری بهداشت عمومی هند به تازگی یک مطالعه را انجام داده که توانایی روغن میخک در کم شدن دردهای دندان در مقایسه با اگنول، ائوژنیل استات، فلوراید تحقیق کرد.

  سوال دیگری که در این مورد مطرح است، این است که چرا زمانی می توانیم از محصولی با همان فایده فلوراید مصرف کنیم، ریسک مصرف فلوراید را به جان بخریم؟ با آماده کردن یک خمیر دندان سالم که شامل روغن میخک است، از ریسکات مواد فلورایدی پیشگیری نمایید.

  همینطور بخوانید: مناسبترین معالجه دندان درد شدید

 • محتوی آنتی اکسیدان بالا

 • به طور خلاصه آنتی اکسیدان های مولکول هایی هستند که سببمراقبت در برابر ضرر سلولی دراثر مولکول‌هایی به نام رادیکال‌های آزاد می‌شوند.

  تحقیقات نشان داده است که آنتی اکسیدان ها سببمراقبت از جسم در برابر باکتری ها و ویروس ها می شوند. با توجه به تعداد بیشتر آنتی اکسیدان و مقدار Eugenol در روغن میخک، این محصول به عنوان گیاه “محافظ” شناخته شده است.


 • یاری به دستگاه گوارش و زخم معده

 • یکی از کاربردهای قدیمی روغن میخک، معالجه مریضی ‌های رایج مربوط به دستگاه گوارشی از جمله سو هاضمه، مریضی های حرکتی، نفخ و باد شکم (جمع شدنگاز در دستگاه گوارش) بوده ‌است.

  همینطور تحقیقات حاکی از آن است که روغن میخک در زمان تشکیل زخم در دستگاه گوارش نیز یاری کننده است چرا که روغن میخک دارای خصوصیات ضد التهابی و ضد زخم است.

  روغن میخک به طور قابل توجهی سبب زیاد شدن تولید مایع معده شده ، که این امر از پوشش مجرای دستگاه گوارشمراقبت می کند و فرسایش دراثر تشکیل زخم پیشگیری می‌کند.


 • ضد باکتری قوی

 • تحقیقات نشان داده شده اند که روغن میخک قادر به مهارکردن باکتری های گِرَم-منفی و گِرَم-مثبت بوده و همینطور از باکتری های مخمر پیشگیری می کند.

  برای ارزیابی تاثیرقسمتی روغن میخک به عنوان یک فاکتور ضد باکتری، پژوهشگران دانشگاه بوینوس آیرس تعیین کرده‌اند که کدام باکتری‌ها نسبت به میخک زیادتر حساس هستند.

  با توجه به مطالعات انجام شده، گل میخک دارای زیادترین قابلیت ضد میکروبی بر روی اشریشیا کُلی (نام علمی: Escherichia coli) یا بطور اختصار E.coli E.coli است و همینطور کنترل قابل توجهی بر استافیلوکوک اورئوس که سبب آکنه و ایجاد پنومونی می شود، اعمال می کند.


 • تثبیت سیستم ایمنی

 • روغن میخک با مصرف توانایی های آنتی باکتریال و ضد ویروسی قدرتمند، برای پیشگیری از بروز سرماخوردگی یا حتی آنفولانزا قادراست به تثبیت سیستم ایمنی جسم یاری کند.

  روغن میخک با توانایی بالقوه اش برای کشتن ویروس هایی که ما را مریض می ‌کنند، عموما به عنوان یک معالجه طبیعی عالی برایمراقبت از خود در برابر مریضی، به ویژه در طول فصل سرما و آنفولانزا، مورد توجه قرار می‌ گیرد.


 • یاری به فشار خون پایین و تندرستی قلب

 • اگر با فشار خون بالا دست و پنجه نرم می ‌نمایید ، روغن میخک امکان پذیر است قادر به یاری به شما باشد.

  تحقیقات حیوانی که در سال ۲۰۱۵ در مجله فارماکولوژی بریتانیا منتشر شده است نشان می دهد که اژنول موجود در روغن میخک قادراست سبب کم شدن فشار خون شود.

  نتیجه این مطالعه این است که Eugenol امکان پذیر است به عنوان یک فاکتور ضد فشار خون سودمند باشد. همینطور یک تحقیق علمی دیگر از مواد فعال قابل توجه گل میخک با نام استیل یوژنول یاد می کند.

  پژوهشگران، استیل یوژنول را “مهار کننده قوی پلاکت” در سلول های انسانی دانسته اند، به این معنی که از جمع شدنپلاکت ها در خون پیشگیری می کند. جمع شدنپلاکت ها یکی از فاکتور هایی است که منجر به تشکیل ترومبوز یا لخته خون می شود.

  روغن میخک به عنوان یک رقیق کننده طبیعی خون شناخته شده است ، به طوری که پیشنهاد نمی شود که روغن گل میخک با دیگر رقیق کننده ها به صورت هموقت استفاده شود.


 • فایده ضد التهابی و محافظ کبد

 • اگر چه قرن هاست که به طور جدی از معالجه التهاب با میخک یاد نمی شود، اما مجله سم شناسی ایمونولوژی به تازگی مطالعه ای را انجام داده است که نشان می دهد اژنول موجود در روغن میخک واقعا ضد التهابی قوی است. این مطالعه نشان می دهد که دوزهای پایین Eugenol می توانند از کبد در برابر مریضیمراقبت کنند.

  همینطور مشاهده شد که Eugenol التهاب و اکسیداسیون سلول (که شتاب فرایند پیری را کم شدن می دهد) را متوقف می کند. افزون بر این پژوهشگران اعتقاد دارند که مصرف دوزهای بالای آن در داخل قادراست بر پوشش های گوارشی ضرر وارد کرده و مصرف آن به صورت خارجی نیز قادراست پوست حساس را برانگیختن کند. درنتیجه، در مصرف این روغن، واقعا باارزش است که احتیاط کرده و بیشتره‌ روی ننمایید.


  تاریخچه روغن میخک:

  تاریخ به ما می گوید که بیش از ۲۰۰۰ سال پیش چینی ها از غنچه گل میخک به عنوان عطر و ادویه مصرف کرده اند. کشت گیاه گل میخک در اندونزی در اواخر دهه ۱۷۰۰ اتفاق افتاد.

  چینی ‌ها از وقت‌ های خیلی قدیم میخک را در دهان می‌ گذاشتند تا از تاثیرات معالجه ای آن بهره مند شوند. ایرانیان باستانی نیز ظاهرا از روغن میخک به عنوان معجون عشق مصرف می کرده اند. در طب سنتی چینی، گل میخک به دلیل قابلیت های ضد قارچ و ضد باکتری آن خیلی محبوب و مورد تحسین است.

  امروزه، روغن میخک در محصولات متعددی به منظور اهداف بهداشتی، کشاورزی و لوازم آرایشی مصرف می شود.


  نظر های خودتون را برای دانلود موزیک ویدیو قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد