آیا سرکه ضدعفونی کننده است؟ 7 بهترین کاربرد سرکه در نظافت | مجله هفتگی

ناشر : دانلود موزیک ویدیو

آیا سرکه ضدعفونی کننده است؟ 7 بهترین کاربرد سرکه در نظافت | مجله هفتگی


آیا تا به حال نگاهی به مواد مواد شوینده و ضدعفونی کننده انداخته اید؟ اگر به فهرست مواد تشکیل دهنده آن ها نگاه نمایید می بینید که سرکه در خیلیی از این مواد وجود دارد.

مصرف سرکه در مواد این مواد به دلیل فایده ضدعفونی کنندگی آن است. با این حال نمی دانیم که آیا سرکه قادراست میکروب های موجود بر روی سطوح را هم از بین ببرد یا نه.

مناسب است بدانید که بقراط، پدر علم دکتری، برای مقاومت با عفونت ها و دیگر وضعیت های تندرستی از سرکه مصرف می کرد. او از سرکه برای تمیز کردن زخم ها، معالجه زخم ها و تسکین دهنده سرفه ها مصرف می کرد. امروزه سرکه به عنوان جانشین امن‌ تر برای ضد عفونی کردن منزل عمل می ‌کند و تحقیقات نشان می ‌دهد که دارای قابلیت های ضد قارچی و ضد باکتریایی قدرتمند است.


آیا سرکه میکروب ها را نابود می کند؟

برای جواب به این سوال اول بایست ببینیم که چه چیزی درون سرکه وجود دارد. اسید آلی گریز موجود در سرکه استیک اسید نام دارد. این ترکیب شیمیایی دارای خصوصیات ضد قارچ و ضد باکتری قدرتمند است. افزون بر استیک اسید، دیگر مواد موجود در سرکه شامل نمک های معدنی، ویتامین ها، اسیدهای آمینه، مواد پلی فنولی و اسیدهای آلی غیر فرآورده هستند.

تحقیقات منتشر شده در انجمن علوم باغبانی آمریکا نشان می دهد که سرکه در کاربردهای متفاوت دارای تاثیر ضد میکروبی بر روی قارچ ها است. به عنوان مثال، بخار سرکه ازپرورش نوع های قارچی همانند پنی ‌سیلیوم اکسپانسوم، کپک خاکستری (Botrytis cinerea) و قارچ Monilinia fructicola جلوگیری می کند.

 یک مطالعه منتشر شده در مجله بین المللی تحقیقات زیست محیطی و بهداشت عمومی نشان داد که سرکه با ۴ درصد استیک اسید، تأثیر مهاری برپرورش قارچ پنیسیلیوم کرایسوژنوم (P. chrysogenum) داشته است.

درنتیجه با تکیه بر این آزمایشات و تحقیقات می توانیم بگوییم که سرکه باپرورش میکروب ها و قارچ ها مقاومت می کند.


آیا سرکه برای از بین بردن ویروس آنفولانزا سودمند است؟

باز هم وقتی که نوبت به از بین بردن میکروب ها، قارچ ها و یا باکتری ها باشد، استیک اسید وارد بازی می شود. مطالعات علمی نشان می ‌دهند که سرکه در جنگیدن با میکروب‌ های خوراکی ها اثربخش است و گاهی اوقات برای از بین بردن باکتری ‌های موجود در گوشت، میوه ‌ها و سبزیجات مصرف می ‌شود. زمانی که پژوهشگران ژاپنی تاثیر سرکه بر روی باکتری های مریضی زا دراثر مواد خوراکی را آزمایش کردند،پرورش تمام نوع ها مهار شد.

مطالعه ‌ای که در سال ۲۰۱۴ در انجمن آمریکایی برای میکرو بیولوژی منتشر شد نشان می ‌دهد که استیک اسید موجود در سرکه یک داروی ضد عفونی‌ کننده اثربخش و غیر سمی است که بایست در مقابل خیلیی از باکتری‌ های دیگر نیز فعال باشد. این یافته ‌ها حاکی از آن هستند که استیک اسید می ‌تواند آلودگی باکتری‌ هایی را که همواره در مقابل ضدعفونی مقاوم هستند را از بین ببرد.

حالا در پاسخ اینکه “آیا سرکه میکروب آنفولانزا را از بین می برد؟” می توانیم بگوییم که یک مطالعه ۲۰۱۰ که در PLoS One منتشر شد، نشان داد که سرکه رقیق (با ۴ الی ۸ درصد استیک اسید) وسیله خوبی برای ضد عفونی کردن سطوح آلوده شده با ویروس آنفلوانزا گونه A فراهم می کند.

بر اساس این گزارش، تمیز کردن با سرکه روشی مؤثر برای مقاومت با میکروب های موجود در خانه و محل کار شما است.


مناسبترین کاربردهای سرکه

سرکه یک ماده ضدعفونی کننده خانگی تمام کاره، ارزان، بدون مواد سمی و سازگار با محیط زیست است. به سادگی ترکیب سرکه با آب تمام چیزی است که شما برای درست کردن یک پاک کننده خانگی احتیاج دارید. شیوه های زیر برای مصرف سرکه به منظور تمیز کردن را امتحان نمایید:

 1. تمیز کردن لباسشویی

شاید تعجب نمایید اگر بدانید که ریختن میزانی سرکه درون ماشین لباسشویی قادراست میکروب های لباس ها را نابود کند. بله حقیقت دارد، سرکه افزون بر اینکه قدرت نابودی میکروب های موجود در لباس ها را دارد، به نرم شدن لباس ها نیز یاری می کند.


 • تمیز کردن آشپزخانه

 • از مایکروویو و سینک گرفته تا پیشخوان و کف آشپزخانه، سرکه تقطیر شده و آب گرم قادراست برای رفع کردن میکروب ها و باکتری موجود در آشپزخانه مصرف گردد. از ترکیب سرکه و آب روی اجاق گاز کثیف و لک شده مصرف نمایید تا معجزه آن را به چشم ببینید. شما حتی می توانید سرکه را به ماشین ظرفشویی خود اضافه نمایید تا ظرف هایتان نیز به مناسبی ضدعفونی شوند.


 • تمیز کردن حمام

 • اگر میخواهید یک ماده پاک کننده حمام خانگی را درست نمایید، ترکیبی که با سرکه سیب، جوش شیرین، صابون مایع و روغن های الزامی ضد باکتریایی از جمله روغن درخت چای، روغن لیمو و روغن پرتقال آماده شده است امتحان نمایید. این ترکیب از مواد به عنوان یک ضدعفونی کننده پرقدرت و خیلی طبیعی، تمام چیزی است که برای ضدعفونی کردن حمام تان به آن احتیاج دارید.


 • پاک کننده کف طبیعی

 • نصف فنجان سرکه سفید و نیم لیتر آب ولرم برای درست کردن یک پاک ‌کننده کف و از بین بردن تمام میکروب های آن به اندازه است. می توانید از این ترکیب برای تمیز کردن سرامیک کف به ویژه جاهایی نظیر کف آشپزخانه و حمام که محل جمع شدنمیکروب ها است مصرف نمایید. در مورد کفپوش های چوبی مواظب باشید، چرا که سرکه اسیدی است و امکان پذیر است به چوب ضرر برساند.


 • تمیز کردن لکه روی فرش

 • اگر بخشی از فرش تان از طریق ریختن خوراکی یا هر چیز دیگر لکه شده است، می توانید با ترکیب نسبت های مساوی سرکه و آب این لکه ها را تمیز نمایید. البته توجه داشته باشید که حتما قبل از مصرف ترکیب آب و سرکه بر روی فرش، اندکی از آن را روی بخش کوچکی از فرش تست نمایید تا از عدم پخش رنگ توسط آن مطمئن شوید.


 • پاک کردن جمع شدنمواد معدنی

 • حتما تا به حال جمع شدنو رسوب مواد معدنی روی کتری، سماور، دستگاه بخور و یا حتی ماشین ظرفشویی را دیده اید، خبر مناسب اینکه می توانید با مصرف سرکه، این رسوبات را نیز پاک نمایید.


 • اسپری آنتی باکتریال

 • با مصرف ترکیب سرکه و میزانی از روغن های الزامی در یک اسپری، یک اسپری ضد باکتری خانگی درست نمایید. می توانید از این اسپری بر روی تشک یوگا، کاسه توالت، دیواره های دوش و کیف بدنسازی مصرف نمایید.

  حتی می توانید از سرکه برای تمیز کردن صفحه نمایش رایانه و تبلت نیز مصرف نمایید.


  موارد پرهیز از سرکه

  خیلیی از مواد طبیعی وجود دارند که آمیخته کردن آن با سرکه بلامانع است، اما در کنار این مواد، بعضی از مواد دیگر نیز هستند که نبایست با سرکه آمیخته شوند.

  سفید کننده و سرکه

  سرکه هرگز نبایست با سفید کننده آمیخته شود. زمانی که سفید کننده با محصولات اسیدی نظیر سرکه، بعضی از پاک کننده های شیشه ای، مواد شوینده ظرفشویی و حتی پاک کننده های کاسه توالت ترکیب شود، قادراست سبب آزاد شدن گاز کلر شود.

  قرار گرفتن دربرابر حتی مقادیر اندکی از گاز کلر قادراست سبب بروز پیامد جانبی نظیر موارد زیر شود:

  • سوزش چشم
  • برانگیختن گوش، بینی و گلو
  • آبریزش بینی
  • آبریزش بینی
  • تنفس سخت
  • درد و تاول (بعد از ارتباط با پوست)

  اگر مدت زیاد تری دربرابر گاز کلر قرار داشته باشید، امکان پذیر است درد قفسه سینه، مسائل شدید تنفسی، استفراغ، ذات الریه و حتی مرگ را تجربه نمایید.

  هیدروژن پراکسید و سرکه

  اگرچه مصرف جداگانه از سرکه و هیدروژن پراکسید بی ریسک است، اما وقتی که با هم آمیخته شوند، می توانند پیامد جانبی ایجاد کنند. ترکیب این محصولات امکان پذیر است سبب برانگیختنات چشم، بینی، گلو و پوست شود. قرار گرفتن دربرابر این مواد نیز امکان پذیر است منجر به مسائل تنفسی شود، درنتیجه هیچزمان آن ها را با هم آمیخته ننمایید.

  جوش شیرین و سرکه

  ترکیب جوش‌ شیرین و سرکه در محلول تمیز کننده ای که شما از آن مصرف می ‌نمایید، ایمن است. اما به یاد داشته باشید که این آمیخته را نگه ندارید. به عنوان مثال وقتی که از ترکیب سرکه، آب و جوش شیرین برای تمیز کردن کاشی ها مصرف می نمایید، پس از پایان کار باقی مانده آن را دور بریزید، زیرا قادراست به یک ماده منفجره تبدیل شود.


  ریسکات و پیامد جانبی:

  سرکه اسیدی است، درنتیجه وقتی که به طور مستقیم بر روی پوست و یا بعضی نواحی میزانی نظیر چوب اعمال شود، قادراست آزاردهنده باشد. به همین علت است که پیشنهاد می ‌شود سرکه تقطیر شده را با آب تمیز رقیق نمایید. همانطور که گفته شد سرکه را با سفید کننده یا هیدروژن پراکسید آمیخته ننمایید. اگر آن را با جوش شیرین آمیخته کردید، بلافاصله از این ترکیب مصرف نمایید و باقی مانده را دور بریزید.


  نظر های خودتون را برای دانلود موزیک ویدیو قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد